اگر درباره اهمیت وجود نور و اجرای نورپردازی درست، اطلاعات کافی ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید. تمامی افراد برای آنکه بتوانند کارهای روزمره خود را انجام دهند، به نور احتیاج دارند. برخوردار بودن از نور کافی علاوه بر آنکه برای انجام دادن کارها ضروری است، هم‌چنین می‌تواند عاملی برای کسب نشاط بیشتر نیز محسوب شود. یکی از کارهایی که امروزه در ساختمان‌سازی به آن اهمیت می‌دهند، نورپردازی است. در حقیقت، نورپردازی و روشنایی از عوامل موثر در دیده‌شدن رنگ و بافت مصالح به‌شمار می‌روند.

علاوه بر ساختمان‌سازی در موارد دیگری مانند روشنایی پارک‌ها، استخرها و… نیاز به اجرای طرح‌های اجرای نورپردازی نیز می‌باشد. بهتر است بدانید که نورپردازی باید متناسب با هر فعالیت اجرا شود چراکه هر فعالیتی نور مناسب خود را می‌طلبد.

نورپردازی صحیح از اهمیت بالایی برخوردار است و چنانچه نورپردازی محیط به شکل درست اجرا نشود آنگاه این امکان وجود دارد که فضای موردنظر زیبایی خود را از دست بدهد. به‌طور کلی نورها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم‌بندی می‌شوند. انسان‌ها در طول روز از نور طبیعی که همان نور خورشید است استفاده می‌کنند و در زمان‌هایی که نور طبیعی موجود نیست به استفاده از نور مصنوعی روی می‌آورند. نور مصنوعی از ویژگی‌هایی برخوردار می‌باشد که یکی از آن ویژگی‌ها، منعطف بودن است. با وجود چنین ویژگی در نورهای مصنوعی، این قابلیت برای انسان‌ها وجود دارد که بتوانند آن‌ها را در موارد خاص به کنترل خود در آورند.

اجرای نورپردازی

اجرای نورپردازی

امروزه در بسیاری از موارد می‌توان با کمک گرفتن از متخصصان نورپردازی، در جاهایی که نور کافی وجود ندارد، نور فضا را تامین کرده تا ضمن بهره‌بردن از نور کافی، از آسیب رسیدن به سیستم دیداری جلوگیری کرد. عدم نور کافی در فضا و نورپردازی نامناسب می‌تواند باعث بروز عواملی مانند عوارض روحی و روانی، کسلی و خستگی در افراد شود. به‌همین دلیل لازم است تا در اجرای نورپردازی خانه و محل کار توجهات لازم اتخاذ شود.

اجرای نورپردازی صحیح

ازجمله مسائلی که در نورپردازی باید موردتوجه قرار بگیرد، برقرار نمودن تعادل نور در فضا است. بسیاری از افراد عقیده دارند که در یک محیط، باید تمام آن محیط دارای روشنایی کافی باشد درحالیکه بهتر است روشنایی برخی از محل‌ها مانند محل‌های رفت‌و‌آمد و محل‌هایی که کار بیشتر در آنجا صورت می‌گیرد در مقایسه با دیگر جاها بیشتر بوده و تمرکز نور در آن‌ها بیشتر باشد.

اجرای صحیح نورپردازی سبب می‌شود تا بتوان با کمترین منابع نوری به روشنایی موردنیاز دست پیدا کرد. در طراحی نورپردازی و روشنایی باید به نکات مهمی توجه کرد که شاید بتوان گفت مهم‌ترین نکته این است که نورپردازی برای چه محیطی باید طراحی شود تا بتوان متناسب با همان محیط، به انجام نورپردازی پرداخت. به‌طور مثال، نورپردازی فضایی مانند اتاق خواب با فضای دیگری مانند حیاط متفاوت است چراکه این دو محیط به میزان نور مختلفی نیاز دارند.

کاربردهای نورپردازی

نورپردازی و اجرای روشنایی در موارد مختلفی کاربرد دارد که حتما شما با برخی از آن‌ها آشنا هستید. در این بخش قصد داریم تا به کاربردهای اجرای در موارد متعدد اشاره کنیم. به‌طورکلی، موارد مطرح‌شده در زیر را می‌توان به‌عنوان کاربردهای نورپردازی برشمرد:

  • نورپردازی فضای داخلی ساختمان‌ها
  • نورپردازی فضای سبز
  • نورپردازی دیوارهای خارجی و داخلی
  • نورپردازی در آشپزخانه‌ها فضای داخلی کابینت‌ها
  • نورپردازی پارکها و معابر شهری
  • نورپردازی داخل اتاق خواب
  • نورپذیرایی محل‌های پذیرایی
  • نورپردازی سقف
  • نورپردازی محوطه حیاط
  • نورپردازی استخرها

هزینه اجرای نورپردازی

عوامل زیادی در هزینه اجرای پروژه نورپردازی و روشنایی ساختمان‌ها و مکان‌های دیگر تاثیرگذار هستند. به‌عنوان مثال میزان سیم‌کشی موردنیاز، تغییر در سیم‌کشی‌ها، نوع چراغ‌ها و مدل‌های آن‌ها، سختی کار طرح، داربست، نوع مدل نورپردازی و… ازجمله عوامل دخیل در میزان هزینه نورپردازی و روشنایی می‌باشند. چنانچه قصد نورپردازی در محل مسکونی یا کار خود را دارید، جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه کار، میزان هزینه‌ موردنیاز و قیمت مصالح و تجهیزات می‌توانید از مراکز متخصص در انجام این کار مانند مرکز آزند رهساز مشاوره دریافت نمایید.

نکات مهم در اجرای نورپردازی

بسیاری از افراد معتقدند که نورپردازی ساختمان می‌تواند علاوه بر داشتن زیبایی، از لحاظ کارایی نیز دارای اهمیت باشد. به‌همین دلیل لازم است تا اجرای نورپردازی محل موردنظر به افراد متخصص واگذار شود. بهتر است بدانید که متخصصان در اجرای پروژه‌های مربوط به نورپردازی و روشنایی با برق سر و کار دارند لذا یکی از نکات مهم در اجرای چنین پروژه‌هایی این است که نکات ایمنی رعایت گردد. همچنین لازم است تا ضوابط و قوانین مربوط به چنین پروژه‌هایی در انجام کارها پیاده شوند. از دیگر نکات مهم در اجرای طرح‌های نورپردازی این است که از محصولات باکیفیت و مرغوب استفاده گردد.

گفتنی است برای اجرای پروژه‌های نورپردازی ساختمان و خرید تجهیزات برج نوری، دکل دوربین و استعلام  قیمت پروژکتور صبا ترانس می‌توانید همین حالا با کارشناسان ما در آژند رهساز سبز در ارتباط باشید.