از راهنمای خرید تجهیزات  تا اجرای برج نوری

از فروش، نصب و راه اندازی تا عیب یابی آن در آژند رهساز

صفر تا صد طراحی و اجرای برج نوری در تهران را به ما بسپارید

آیا تابحال کلمه برج نوری یا برج روشنایی را شنیده اید؟ دکل روشنایی نام دیگر این سازه فولادی ساخته شده از گالوانیزه گرم است که برای تامین روشنایی محوطه های وسیع با تعداد بالای پروژکتور استفاده می شود. برج نوری دارای دو قسمت اصلی ستون و سبد که محل نصب پروژکتورها بوده می باشد.

این محصول به دلیل اهمیت فراوانی که در زیباسازی و امنیت محیط های شهری و بین شهری دارد سبب شده در این مطلب از مجموعه آژند رهساز انواع آن را بیان کنیم و کاربردهای هر کدام را شرح دهیم.

برای دریافت نور در محیط های با مسافت بالا می توانید از برج نوری آژند رهساز استفاده نمایید.

برج نوری

برج نوری

برج نوری از نظر نحوه نور‌پردازی

در ادامه ارائه نکاتی در خصوص اجرای برج نوری به بررسی انواع برج روشنایی از نظر نحوه نورپردازی می پردازیم:

برج های نوری از نظر نحوه نورپردازی شامل موارد زیر می شوند:

۱.برج نوری تلسکوپی

برج‌های نوری تلسکوپی به صورت هد دایره‌ای شکل هستند که می‌توانند پروژکتور‌ها را به صورت متقارن در اطراف هد نصب کنند و یک منطقه دایره‌ای شکل را در اطراف برج روشن نمایند. شعاع روشنایی دایره ایجاد شده به تعداد پروژکتور‌های نصب شده و همچنین ارتفاع برج وابسته است. این نوع برج نوری برای مناطق بازی که به روشن‌سازی نیاز دارند، مناسب است. دقت کنید که طریقه نورپردازی این نوع  برج به صورت همه طرفه می‌باشد.

۲.برج نوری استادیومی

برج‌های نوری استادیومی از نظر نورپردازی، می‌توانند نور را به جهتی خاص بتابانند و بیشتر در زمین‌های ورزشی به صورت 4 تایی در 4 گوشه زمین به کار می‌روند. هد این نوع برج‌ها به صورت مستطیلی و یا پرده‌ای است و پروژکتور‌ها در ردیف‌های موجود در آن نصب می‌شوند. دقت کنید که حین نصب و بستن پروژکتور‌ها در این نوع برج‌ها، پایه پروژکتور را در راستای افقی و عمودی تنظیم کنید تا نور به طور دقیق به نقطه مد‌نظرتان هدایت شود و پوشش‌دهی عالی شکل گیرد.

از نظر سیستم محرکه انتقال هد

انواع برج نوری از نظر سیستم محرکه انتقال هد به شرح زیر است:

۱.برج نوری هد ثابت

این نوع برج‌ نوری در مواردی که ارتفاع ۶ و یا ۹ متری باشد و همچنین مناطقی که از حفاظت فیزیکی مناسب در برابر سرقت پروژکتور‌ها برخوردار نباشد، مناسب است. البته بعضی افراد در اماکن ایمن نیز به علت قیمت مقرون به صرفه‌ای که دارد، از آن استفاده می‌کنند. دقت کنید که از این برج‌ها در روشنایی‌های استادیومی با ارتفاعات بالا نیز به کار می‌رود و امکان متحرک سازی برج اصلا وجود نخواهد داشت.

۲.برج نوری هد متحرک با وینچ دستی

این نوع برج‌ها برای ارتفاعات 6  الی 15 متر تولید می‌شود؛ گفتنی است که حین بالا و پایین رفتن هد برج، از نوعی وینچ دستی هندلی استفاده می‌کنند. دقت کنید که این نوع برج‌ها قابلیت حمل 6  عدد پروژکتور را نیز دارند.

۳.برج نوری هد متحرک با الکترو‌موتور، گیربکس و یا تابلو برق

این نوع از برج‌ها که به برج‌های نوری برقی نیز معروف‌اند، در هر ارتفاعی قابل تولید می‌باشند؛ اما معمولا به علت هزینه بالای تجهیزات آن، در ارتفاعات بالای 15 متر به کار می‌روند. این نوع برج‌ها دارای یک الکتروموتور و گیر‌بکس برقی تک فاز و یا سه فاز می‌باشند که جهت بالا و یا پایین رفتن هد از آن‌ها استفاده می‌شود و دیگر به نیروی انسانی نیاز نیست از آنجایی که نوعی الکترو موتور، گیربکس و دیگر متعلقات در داخل این برج ساخته می‌شوند، معمولا سازه‌ای سنگین و گران به شمار می‌رود؛ البته که از استقامت بیشتری نیز نسبت به سایر انواع برج‌ها برخوردارند.

عوامل موثر روی قیمت برج نوری

در قیمت  و اجرای برج نوری عوامل و پارامترهای زیادی دخیل هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نوع برج نوری

این که برج روشنایی ثابت یا متحرک باشد روی قیمت آن تاثیرگذار است. برج متحرک با توجه به داشتن قطر بدنه بیشتر برای قرارگیری در گیربکس نسبت به مدل ثابت گران‌تر است. به دنبال آن متعلقات برج متحرک اعم از حفاظ، سبد، موتور گیربکس، نردبان و … روی قیمت تاثیر مستقیمی دارند.

تعداد و نوع پروژکتورها

با توجه به نوع و توان و تعداد پروژکتور قیمت برج نوری تغییر خواهد کرد.

ارتفاع برج روشنایی

به میزان افزایش ارتفاع برج میزان آهن استفاده شده در آن زیاد شده و در نتیجه قیمت کلی سازه افزایش خواهد یافت.

قطر ستون اصلی

با افزایش قطر ستون اصلی میزان آهن مصرفی بالا می‌رود و به دنبال آن وزن سازه زیاد و قیمت آن بیشتر می‌شود.

چیدمان پروژکتور

برج نوری استادیومی به دلیل چیدمان نامتقارن پروژکتورها نیاز به پایه قوی داشته و به دنبال آن قیمت بالاتری دارد. اما برج روشنایی متحرک و ثابت به دلیل چیدمان متقارن پروژکتورها تعادل خوبی در برابر باد ندارند و به نسبت قیمت پایین‌تری خواهند داشت

   پوشش برج نوری

بر اساس این که برج روشنایی دارای پوشش گالوانیزه گرم یا رنگ صنعتی است قیمت آن متفاوت خواهد بود.

    ضخامت ورق‌های مصرفی

هر چقدر ضخامت ورق مورد استفاده در پایه بیشتر باشد سازه سنگین‌تر و قیمت آن بیشتر خواهد شد.

میزان و تعداد سفارش

شرکت آژند رهساز برای عزیزانی که تعداد سفارش بالاتر از حد مشخصی داشته باشند تخفیف ویژه‌ای در نظر گرفته است.

 

تعمیر و نگهداری برج نوری

برج‌های روشنایی تحت تاثیر شرایط و عوامل مختلفی همچون شرایط آب‌وهوایی نامساعد و … نیازمند مراقبت هستند که این کار توسط افراد حرفه‌ای و متخصص در حوزه برق انجام می‌شود. در دوره‌های زمانی معینی از مراحل نصب تا استفاده باید وضعیت عملکرد و سلامت قطعات برج مورد بررسی قرار گیرد و در صورت وجود هر گونه مشکل بلافاصله تعمیر و اگر نیاز بود تعویض قطعه انجام شود.

طراحی و اجرای برج نوری به چه عواملی بستگی دارد؟

طراحان برای ساخت یک دکل روشنایی استاندارد باید موارد متعددی را مدنظر قرار دهند. در ادامه عوامل اساسی که در محاسبات ساخت و اجرای برج نوری باید به آن توجه شود بیان کردیم:

 • سرعت باد در محل نصب دکل روشنایی مورد توجه قرار گیرد.
 • ساختار زمین و جنس خاک آن در محل موردنظر نصب بررسی شود.
 • فونداسیون در برابر حوادث طبیعی دارای مقاومت بالایی باشد.
 • با توجه به موقعیت جغرافیایی محل موردنظر ضخامت سازه محاسبه شود.
 • استانداردهای بین المللی طراحی سازه رعایت شده باشند.
 • محاسبات منطقه موردنظر براساس سرعت و جهت وزش باد انجام شود.

مزایای استفاده از برج نوری

دکل روشنایی یا برج نوری در صورتی که به درستی و با انجام محاسبات دقیق و اصولی نصب شود دارای مزایایی به شرح زیر است:

احساس امنیت

در صورتی که ابعاد برج نوری برای محل به طور مناسب انتخاب شود با توجه به ایجاد نور مناسب باعث بالا رفتن امنیت محیط می‌شود. همچنین در محوطه‌های بازی همچون فرودگاه‌ها، سایت‌های نظامی و … به دلیل نیاز به نظارت شدید بسیار دارای اهمیت است. به عبارتی استفاده از این برج عامل بازدارنده از جنایت و سرقت در شب محسوب می‌شود.

زیبایی شناسی محیط

برج نوری با ارتفاع بین 15 تا 30 متر باعث می‌شود نور با زاویه کمی نسبت به خط قایم بتابد  و به این ترتیب سایه اجسام بسیار کوتاه‌تر خواهند بود. این موضوع بر اساس مقایسه با تیرهای روشنایی 6 یا 9 متری باعث امنیت و زیبایی شناسی محیط خواهد شد.

مصرف برق

برج نوری با توجه به میزان روشنایی تولیدی در محیط مصرف برق پایینی دارد زیرا در ساخت آن از چراغ و لامپ کم مصرف استفاده شده است.

مقاومت بالا

این برج دارای مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلفی همچون باران و باد است. به دلیل این که این دکل‌ها در ارتفاعات بالا نصب می‌شوند در نتیجه باید مقاومت زیادی در برابر باد داشته باشند و به سرعت خراب نشوند.

کاربرد برج نوری

برج روشنایی دارای کاربردهای گسترده‌ای است که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • محیط‌های وسیع شهری و بین شهری
 • بزرگراه‌ها
 • فرودگاه‌ها
 • استادیوم‌های ورزشی
 • محوطه کارخانه‌ها
 • پارک‌ها
 • بیمارستان‌ها

چرا برج نوری آژند رهساز

برای انتخاب برج های روشنایی و نوری از مجموعه آژند رهساز دلایل متمایزی داریم که باعث شده در بین رقبا خوش بدرخشد. در ادامه این دلایل را بیان می کنیم:

تولیدکننده واقعی هستیم

آژند رهساز توانسته است با حذف واسطه ها برج نوری را مستقیما تولید کرده و به دست مصرف کننده برساند. تمامی مراحل ساخت برج روشنایی توسط متخصصین ماهر و باتجربه این مجموعه انجام می شود.

مهارت بالا سخنی بس شنیدنی

شرکت آژند رهساز با سال ها تجربه در حیطه تولید انواع برج نوری توانسته است با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و دستگاه های پیشرفته محصولات با کیفیت بی نظیر را تولید کند.

هنگام حمل، نصب و اجرا شما را تنها نمی گذاریم

شرکت آژند رهساز بعد از اتمام ساخت و خرید برج نوری با شما تمام نشده و در تمامی مراحل نصب و اجرا در کنار شما عزیزان هستیم. در صورت درخواست شما کارشناسان و متخصصان این مجموعه به محل موردنظر جهت یاری اعزام می شوند.

سفارش با شما تولید از ما

با کمک تیم بسیار متخصص و توانمند و خلاق در شرکت آژند رهساز این قابلیت را داریم که محصولات را کاملا به صورت سفارشی تولید نماییم.

تولید با سرعتی بالا

زمان بسیار ارزشمند است و به همین منظور مفتخریم اعلام نماییم در شرکت آژند رهساز در کم ترین زمان ممکن برج نوری با کیفیت بالا تولید می شود.

خرید تجهیزات و اجرای برج نوری با آژند رهساز

طبق توضیحات محتوای بالا به این نتیجه رسیدیم که اجرای برج  نوری و  نصب انواع آن در زندگی شهری امروزه بسیار پر‌کاربرد‌‌ و حیاتی است. با توجه به قیمت بالای تجهیزات نورپردازی بهتر است با مرکزی آشنا شوید که این محصول را با بالا‌ترین کیفیت‌ و مناسب‌ترین قیمت به شما عزیزان ارائه دهد. پیشنهاد ما نمایندگی آژند رهساز است که به عنوان یکی از برترین تولید‌کنندگان برج‌های نوری در کشور شناخته می‌شود. شما می‌توانید تمامی سوالات خود را در وب سایت رسمی این مجموعه بپرسید و محصولات مد‌نظرتان مانند برج های نوری، دکل دوربین، پروژکتور و … را سفارش دهید.