سیستم نظارت دوربین

سیستم نظارت دوربین


امروزه با گسترش تکنولوژی و ظهور ابزارهای نظارتی جدید، استفاده از سیستم نظارت دوربین به‌طور وسیعی افزایش یافته است. به نظر می‌رسد که کارایی و عملکرد فوق‌العاده سیستم‌های نظارتی در ایجاد آرامش و امنیت بر کسی پوشیده نیست و تقریبا اکثر افراد به ضروری بودن حضور آن‌ها در زندگی بشری واقف هستند. اگر در بازار مربوطه به جستجو بپردازید، مشاهده خواهید کرد که در حال‌حاضر سیستم‌های نظارتی در انواع گوناگونی طراحی و تولید می‌شوند که هرکدام از آن‌ها دارای کارایی و ویژگی‌های مخصوص به خود می‌باشند. در این مطلب از سایت آزند رهساز قصد داریم به بررسی عملکرد و کاربردهای سیستم‌های نظارت دوربین بپردازیم. تا انتها همراه ما باشید.

آشنایی با سیستم نظارت دوربین

سیستم نظارت دوربین نوعی از سیستم‌های حفاظتی محسوب می‌شود که قابلیت نصب در مکان‌های مختلف را دارند. این سیستم‌ها به افراد این قابلیت را می‌دهد که در محلی دیگر و با استفاده از نمایشگر به رصد مکان مورد نظر بپردازند و نظارت دقیقی بر آن مکان داشته باشند. همان‌طور که گفته شد، سیستم‌های فوق در انواع مختلفی تولید می‌شوند که سبب ایجاد تفاوت در کاربردهایشان می‌شوند.

سیستم نظارت دوربین و اجزای کلی آن

ازجمله تجهیزاتی که وجود آن سبب معنا بخشیدن به سیستم نظارت دوربین می‌شود، دوربین‌های مداربسته هستند. برای آنکه بتوانید دوربین متناسب با نیاز خود را پیدا کنید بهتر است با اجزای کلی آن و وظایفی که بر عهده دارند آشنا باشید. به‌طور کلی مهمترین قطعات دوربین‌ها را می‌توان به شرح زیر اعلام کرد.

 • حسگر تصویر

ازجمله قطعاتی که در هر دوربین تعبیه شده است، حسگر یا سنسور تصویر می‌باشد. این سنسور با هدف تبدیل کردن فوتون‌ها به سیگنال‌های الکتریکی طراحی شده است و به کمک آن می‌توان تصاویر را بر روی نمایشگرها مشاهده کرد.

 • لنز

یکی دیگر از قطعات مهم در سیستم نظارت دوربین، لنز است. وظیفه این قطعه، جمع کردن نور موجود در یک منطقه و متمرکز کردن آن بر روی سنسور تصویر می‌باشد.

 • مدار پردازش تصاویر

نقش مدار پردازش تصویر در دوربین‌های مداربسته، سازماندهی و بهینه‌سازی تصاویر و سپس نشان دادن آن‌ها است. نوع این قطعه می‌تواند در دوربین‌های مختلف، متفاوت باشد به این مفهوم که قطعه پردازش تصویر امروزه در برخی از دوربین‌ها هوشمندتر شده و به قابلیت‌های مختلفی نظیر نمایش دادن دمای هوا، تشخیص چهره و… مجهز شده‌اند.

سیستم نظارت دوربین چه کاربردی دارد؟

در گذشته سیستم نظارت دوربین بر پایه سامانه آنالوگ کار می‌کرد و عموما هدف استفاده از آن‌ها برای کنترل کردن یک محدوده خاص بود. دوربین‌های مداربسته دارای محدودیت‌های زیادی بودند که در حال‌حاضر میزان این محدودیت‌ها به حداقل رسیده است که وجود فناوری‌های نوین در به حداقل رسیدن محدودیت‌ها را نباید بی‌تاثیر دانست. همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم، اکثر افرادی که در جامعه زندگی می‌کنند و دارای کسب و کارهای مختلفی هستند به کاربردها و اهمیت این سیستم‌ها مطلعند. در ادامه این بخش قصد داریم شما را با مهم‌ترین کاربردهای سیستم‌ مذکور آشنا سازیم.

 • کاربرد سیستم نظارت دوربین

  کاربرد سیستم نظارت دوربین

  باعث ایجاد ایمنی و برقراری امنیت می‌شوند.

همان‌طور که می‌دانید، یکی از اهداف مهم استفاده از سیستم نظارت دوربین مانند دکل دوربین در جامعه، جلوگیری از وقوع جرم و جنایت است. در برخی از مشاغل مانند طلا فروشی‌ها به دلیل آنکه احتمال سرقت در آن‌ها بیشتر است، استفاده از دوربین‌های مداربسته مناسب می‌تواند عاملی مهم در بازدارندگی از وقوع جرم محسوب شود. به‌طور کلی می‌توان اینگونه ادعا کرد که افراد با استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری می‌توانند در تقویت استراتژی برنامه‌های امنیتی خود گامی مهم و موثر بردارند.

 • از آن‌ها می‌توان برای سرمایه‌گذاری مناسب در آینده استفاده کرد.

یکی از نکات مهمی که درباره سیستم نظارت دوربین باید مد نظر قرار بگیرد، نصب صحیح این تجهیزات می‌باشد. چنانچه نصب دوربین‌های مداربسته به درستی انجام شود آنگاه می‌توان آن‌ها را مورد حمایت شرکت‌های بیمه قرار داد. با انجام این کار، چنانچه جرمی رخ دهد و خسارتی وارد بشود، می‌توان تمامی هزینه‌ها را از بیمه دریافت کرد. لطفا این نکته را به ذهن بسپارید که استفاده از دوربین‌های مداربسته همواره به شما کمک می‌کند تا سرمایه خود را پس‌انداز کرده و از وقوع جرم آگاهی یابید. هم‌چنین به صاحبان برخی از مشاغل کمک می‌کند تا از خروج کالاهای بدون اجازه آگاهی یافته تا از خروج آن‌ها ممانعت به عمل آورند.

 • امکان دریافت تصاویر از راه دور

یکی از پیشرفت‌های مهمی که در حوزه سیستم نظارت دوربین اتفاق افتاده است، دسترسی یافتن به تصاویر دوربین از طریق تجهیزات همراه مانند موبایل، تبلت، لبتاب و… می‌باشد. در گذشته شاید بسیاری از افراد فکر می‌کردند که دریافت تصاویر از راه دور تنها در فیلم‌های تخیلی وجود دارد اما اکنون می‌بینیم که بسیاری از افراد، مدیران، صاحبان کسب و کارهای مهم و… این توانایی را دارند که در مکان‌های مختلف و حتی در روزهایی که در سفر هستند بتوانند به تصاویر دوربین‌ها دسترسی داشته و اقدامات نظارتی لازم را انجام دهند.

 • بهبود سیستم‌های امنیتی

در حال‌حاضر، بسیاری از سازمان‌ها و کسب و کارها از سیستم‌های امنیتی مختلف مانند آژیرها و برخی از سنسورهای خاص استفاده می‌کنند. اگرچه این تجهیزات این قابلیت را دارند که درباره وقوع یک جرم اطلاع‌رسانی کنند اما بدون وجود سیستم نظارت دوربین نمی‌توان به جزئیات حادثه دست یافت. در حقیقت اگر سیستم‌های امنیتی با سیستم‌های نظارتی یکپارچه شوند آنگاه می‌توانند تاثیرات بسزایی در جلوگیری از وقوع جرم و حادثه داشته باشند.

کلام آخر

در این مطلب سعی داشتیم تا با شما درباره کاربردهای مهم سیستم نظارت دوربین به گفتگو بپردازیم. از آنجائی‌که این سیستم‌ها در انواع و اقسام مختلفی طراحی و تولید می‌شوند لذا از کاربردهای گوناگونی برخوردار هستند. با توجه به تنوع این سیستم‌ها، یافتن یک سیستم نظارت تصویری مناسب با نیاز کاربر دارای اهمیت بسیار زیادی است. افراد در مشاغل مختلف بایستی باتوجه به میزان سرمایه‌گذاری خود در این سیستم‌ها حداکثر بهره را ببرند.

 برای آنکه بتوانید بهترین انتخاب را در این سیستم‌ها داشته باشید، بهتر است با متخصصان این حوزه مذاکره کنید. چنانچه احساس نیاز به دریافت مشاوره دارید، بهتر است همین الان با کارشناسان ما در شرکت آژند رهساز از طریق خطوط ارتباطی تماس برقرار کرده تا مشاوره‌های لازم را دریافت نمایید. در پایان از اینکه ما را تا انتها همراهی کردید، متشکریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =