کاربرد پروژکتور

کاربرد پروژکتور


در یکی‌دیگر از مطالب سایت آژند رهساز، قصد داریم به موضوع کاربرد پروژکتور و تاثیر آن بر روشنایی بپردازیم. چنانچه علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره پروژکتور هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

امروزه از پروژکتورها و نورافکن‌ها به‌منظور ایجاد روشنایی در فضاهای بزرگ مانند ساختمان‌ها، باغ‌ها، ورزشگاه‌ها، بیلبوردهای تبلیغاتی و غیره استفاده می‌شود. اثبات این حقیقت که پروژکتورها از تاثیر بسزایی در زیباسازی نمای ساختمان‌ها و روشنایی مجموعه‌ها برخوردار هستند، بر کسی پوشیده نیست. در ادامه این مطلب قصد داریم به موضوعاتی همچون مفهوم پروژکتور، انواع آن، کاربردهای پروژکتور و… بپردازیم. تا انتها همراه ما باشید.

پروژکتور چیست؟

همان‌طور که اشاره شد، ازجمله تجهیزات روشنایی که از آن برای روشن کردن فضاها و مکان‌های بزرگ استفاده می‌شود، پروژکتور است. این تجهیزات به دلیل آنکه دارای بازتاب نور خوبی بوده و قابلیت پوشش‌دهی بخش زیادی از مساحت یک محیط را دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. در طراحی این تجهیزات به‌گونه‌ای عمل شده است که آن‌ها دارای درجه حفاظتی بالایی بوده تا قابلیت استفاده در محیط‌های بیرونی و بدون سقف را داشته باشند. نورافکن‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و دسته‌بندی این تجهیزات با توجه به منبع نوری به کار رفته در آن‌ها انجام می‌شود. اگرچه هرکدام از انواع پروژکتورها دارای ویژگی‌های مختص به خود می‌باشند اما کاربرد آن‌ها یکسان بوده و در میزان روشنایی ایجاد شده در محیط از تفاوت‌هایی برخوردار هستند. پیش از آنکه به بررسی کاربرد پروژکتور بپردازیم، شما را با انواع آن آشنا می‌کنیم.

آشنایی با انواع پروژکتور

در حال‌حاضر پروژکتورها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هرکدام از آن‌ها برای روشن کردن محیط از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. بهتر است بدانید که هرکدام از انواع پروژکتورها دارای قاب پروژکتور مخصوص به خود بوده که در هنگام استفاده از آن بایستی از قاب مخصوص استفاده شود. نکته دیگری که در رابطه با قاب پروژکتورها بهتر است بدانید این است که چنانچه لامپ نورافکن با مشکلاتی مواجه شود، تنها کافیست که خود لامپ را تعویض نمایید و نیازی به تغییر قاب لامپ نمی‌باشد. در زیر به معرفی انواع پروژکتورها پرداخته شده است. بعد از مطالعه این بخش می‌توانید به بررسی کاربرد پروژکتور بپردازید.

پروژکتور و تاثیر روشنایی آن

پروژکتور و تاثیر روشنایی آن

 • پروژکتور گازی

ازجمله انواع پروژکتورها، پروژکتورهای گازی هستند. این نوع از پروژکتورها دارای لامپ گازی بوده و ساختار آن‌ها خاص می‌باشد. طراحی این پروژکتورها بر اساس لامپ‌های متال هالید، بخار جیوه و بخار سدیم است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این نوع از پروژکتورها به دلیل آنکه دارای نصب آسانی هستند از طرفداران بیشتری برخوردار بوده و کاربرد پروژکتور گازی بسیار وسیع است. نورافکن‌های گازی در رنج‌های توانی مختلفی ساخته می‌شوند و از آن‌ها به‌منظور ایجاد روشنایی در تونل‌ها، فرودگاه‌ها، محوطه‌های صنعتی و پارک‌ها استفاده می‌کنند. به دلیل آنکه نیاز بازار به این محصول زیاد است لذا تولید پروژکتور گازی در چند سال گذشته با سرعت بیشتری انجام می‌شود. نورافکن‌های گازی به مدت زمان کوتاهی پس از کلیدزنی نیاز دارند تا روشن شوند.

 • پروژکتور LED

از دیگر پروژکتورهای پرکاربرد، پروژکتورهای LED هستند که در حقیقت آن‌ها را بایستی به عنوان نسل جدیدی از پروژکتورها برشمرد. این نوع از پروژکتورها از تعداد زیادی دیودهای LED در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند. ویژگی‌های نورافکن‌های ال‌ای‌دی در مقایسه با نورافکن‌های قدیمی بهتر بوده و در نتیجه کاربرد پروژکتور LED را بایستی گسترده دانست. ازجمله ویژگی‌های این نوع از پروژکتورها می‌توان به داشتن شدت نور بیشتر، نداشتن سیم‌کشی پیچیده، کم مصرف بودن و بالا بودن طول عمر آن‌ها اشاره کرد. هم‌چنین به علت آنکه نورافکن‌های ال‌ای‌دی هیچگونه اشعه مضری از خود منتشر نمی‌کنند و از جیوه در تولید آن‌ها استفاده نشده است لذا آن‌ها را می‌توان جزء محصولات با تکنولوژی سبز محسوب کرد. این پروژکتورها دارای ابعاد استاندارد بوده و قابلیت حمل آسان دارند. از آنجائی‌که پروژکتور ال‌ای‌دی از خود گرمای ناچیزی تولید می‌نماید لذا اتلاف انرژی بسیاری کمی دارد.

 • پروژکتور SMD

یکی دیگر از انواع پروژکتورها، پروژکتور SMD بوده که در تولید آن از فناوری‌های وابسته به ال‌‌ای‌دی استفاده شده است. شاید برایتان سوال ایجاد شده باشد که تکنولوژی فوق دقیقا به چه صورت است؟ اگر بخواهیم به‌طور خلاصه به این سوال پاسخ دهیم بایستی بگوییم که در تکنولوژی فوق، دیودها با استفاده از لحیم‌کاری و بدون ایجاد هیچگونه سوراخی بر روی برد، ایجاد می‌گردند.

امروزه کاربرد پروژکتور SMD در جامعه قابل‌توجه بوده که پرکاربرد بودن این محصول را باید در ویژگی‌های آن جستجو کرد. ازجمله ویژگی‌های این نوع از پروژکتورها می‌توان به داشتن نور مناسب، کم‌مصرف بودن آن‌ها، داشتن آی‌سی‌های پایه کوتاه، نور نسبتا پراکنده و برخورداری از عمر بالا دانست.

 • پروژکتور COB

آخرین نوع از انواع پروژکتورها، پروژکتور COB است که در این بخش می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم. در ساخت این نوع از نورافکن‌ها از چیپ‌هایی استفاده می‌شود که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. پس از آنکه چیپ‌ها یک به یک در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند در نهایت آن‌ها به شکل یک نقطه نورانی مشاهده می‌شوند و چنانچه از پخش‌کننده نور در این نوع از پروژکتورها استفاده نشود آنگاه نوری که توسط این نورافکن ساطع می‌شود بسیار درخشان و خیره‌کننده خواهد بود. کاربرد پروژکتور COB به دلیل دارا بودن این پروژکتور از ویژگی‌های مهمی همچون مصرف انرژی پایین، بازده نوری بالا، طول عمر زیاد و… در جامعه مطلوب می‌باشد.

کاربرد پروژکتورها

در این بخش قصد داریم به موضوعی بپردازیم که شاید خیلی وقت است که منتظر آن هستید. همان‌طور که در ابتدای این مطلب گفتیم، کاربرد پروژکتور و تاثیر روشنایی آن در مکان‌های بزرگ بر کسی پوشیده نیست و اکثر افراد به این مساله واقف هستند. به دلیل آنکه این تجهیزات از بازده نوری بالا و قابلیت پخش نور خیلی خوبی برخوردار هستند لذا دارای کاربردهای گسترده‌ای می‌باشند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین کاربردهای پروژکتورها اشاره شده است.

 • استفاده از آن‌ها برای ایجاد نورپردازی در بیلبوردها
 • ایجاد روشنایی در سالن‌های نمایش
 • تامین نور کافی در موزه‌ها، نمایش‌ها و گالری‌ها
 • ایجاد روشنایی مناسب در سالن‌های عکاسی و آتلیه‌ها
 • ایجاد نورپردازی در پارکینگ‌ها و سوله‌ها
 • ایجاد نور کافی در کارخانه‌ها
 • تامین نور ورزشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی بزرگ
 • نورپردازی ساختمان‌ها
 • و…

صحبت پایانی

پروژکتورها ازجمله تجهیزات روشنایی هستند که امروزه استفاده از آن‌ها با گسترش زیادی همراه بوده است. از آنجائی‌که این محصولات بازتاب نور زیاد و قابلیت پوشش‌دهی بخش زیادی از محیط را دارند لذا استفاده از آن‌ها در مکان‌های بزرگ برای ایجاد روشنایی کاری معقولانه و منطقی محسوب می‌شود. در این مطلب از سایت آژند رهساز که ارائه‌دهنده پروژکتورهای صبا ترانس است سعی کردیم با شما درباره اهمیت این تجهیزات صحبت کرده و شما را با انواع نورافکن‌ها و کاربرد پروژکتور آشنا سازیم. چنانچه قصد استفاده و خرید پروژکتور را دارید بهتر است پیش از خرید با متخصصان این امر به مشاوره بپردازید. توصیه می‌کنیم برای اینکار با کارشناسان متخصص شرکت آژند رهساز از طریق خطوط ارتباطی تماس برقرار کرده تا مشاوره‌های لازم را دریافت نمایید. هم‌چنین می‌توانید از طریق این لینک به بررسی قیمت پروژکتور صبا ترانس اقدام نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =