نکات کلیدی نورپردازی شهری

نکات کلیدی نورپردازی شهری


با آگاه بودن از نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری می‌توان شهر را به طرز مناسبی نورپردازی کرد. اگر تمایل دارید درباره اجرای نورپردازی شهری و نکات مربوط به آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، از شما دعوت می‌کنیم این متن از سایت آژند رهساز را تا انتها مطالعه فرمایید.
امروزه عناصر مختلفی در زیبایی یک شهر تاثیرگذار هستند. شاید بتوان گفت که نورپردازی صحیح و اصولی ازجمله عواملی محسوب می‌شود که بیشترین تاثیر را در زیباسازی فضای شهری دارد. همان‌طور که مستحضر هستید، سبک زندگی افراد جامعه در مقایسه با سال‌های دور گذشته تغییرات زیادی کرده است. در حال‌حاضر بخش بزرگی از فعالیت‌های آدم در لحظاتی انجام می‌شود که امکان دسترسی داشتن به نور طبیعی خورشید وجود ندارد. لذا به ناچار بایستی به استفاده از نورهای مصنوعی روی آورد تا بتوان کارهای مورد نظر را انجام داد. در حال‌حاضر که در سال ۲۰۲۲ میلادی هستیم، نقش نورپردازی تنها محدود به ایجاد نور در شب و تامین امنیت نمی‌شود بلکه لازم است به نورپردازی به‌عنوان یک علم، یک فن و یک هنر نگریست که اجرای آن به حرفه و رعایت اصول لازم وابسته است. همراه ما باشید تا در بخش‌های بعدی با شما درباره اهمیت نورپردازی و نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری گفتگو نماییم.

چرا نورپردازی شهری اهمیت دارد؟

پیش از آنکه به بررسی دلایل اهمیت نورپردازی شهری پرداخته شود، بهتر است شما را با تعریف آن آشنا نماییم. اگر برای تمامی عناصری که در یک محیط شهری موجود هستند، روشنایی مصنوعی طراحی بشود معنایش این است که نورپردازی شهری انجام شده است. در ادامه این بخش ۳ علت مهم ذکر شده است که نشان‌دهنده اهمیت اجرای نورپردازی در سطح شهر است که می‌توانید آن‌ها را مطالعه نمایید. بعد از اینکه به اهمیت اجرای نورپردازی شهری پی بردید، آنگاه با شما درباره نکات کلیدی اجرای نورپردازی صحبت خواهیم کرد.
• افزایش هویت
یکی از دلایل مهم در اجرای نورپردازی شهری این است که با اینکار می‌توان به شهر هویت بخشید. تمامی کسانیکه در یک شهر زندگی می‌کنند دوست دارند تصویری زیبا از شهر خود به مردم دیگر شهرها، مسافران و گردشگران نشان دهند. در حقیقت آن‌ها تمایل دارند هویت شهرشان را طوری که قابل نمایش باشد به دیگران نمایش دهند. بهتر است بدانید که امروزه ارتباطی میان روحیات شهر و فضاهای آن با نورپردازی وجود دارد که هرچقدر این ارتباط بهتر شکل بگیرد، هویت بخشی به شهر بهتر انجام می‌شود. توجه داشتن به نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری تاثیر بسزایی در ایجاد هویت شهر دارد.
• ایجاد امنیت
همانطور که می‌دانید افراد به نیازهای مختلف و مهمی احتیاج دارند که یکی از آن‌ها نیاز به امنیت است. در حقیقت می‌توان گفت که امنیت از جایگاه بالایی در نزد افراد یک جامعه برخوردار است. افراد برای آنکه در شب احساس امنیت داشته باشند بایستی نور کافی برای آن‌ها تامین بشود. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت که تامین امنیت آن‌ها در شب با نحوه نورپردازی اجرا شده در شهر ارتباط مستقیمی دارد. چنانچه افراد یک محل از لحاظ فیزیکی خود را در امنیت نبینند آنگاه از لحاظ روانی هم احساس امنیت نخواهند داشت. لذا تامین نور کافی و توجه به نکات کلیدی در اجرای نورپردازی شهری می‌تواند یکی از نیازهای مهم بشریت یعنی نیاز به امنیت را در شب برطرف نماید.
• کیفیت فضای شهری افزایش می‌یابد.
معمولا هر شهری که دارای نورپردازی بهتری باشد، افرادی که در شب در آن شهر به کار و فعالیت مشغول هستند از سرزندگی بیشتری برخوردار می‌باشند. لذا یکی دیگر از دلایل اهمیت اجرای نورپردازی شهری را می‌توان در افزایش کیفیت فضای شهری دانست.

نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری

نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری

نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری

حال که به دلایل مهم اجرای نورپردازی شهری واقف شدید، اکنون بهتر است به برخی از نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری اشاره شود که توجه داشتن به آن‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در کیفیت اجرای نورپردازی داشته باشد.
• توجه به مقیاس تیرهای روشنایی
یکی از نکات مهمی که در نورپردازی شهری بایستی به آن توجه داشت، بافت خیابان‌ها است. برای اندازه‌گیری دقیق تیرهای روشنایی در هر خیابان لازم است به بافت آن خیابان و ارتفاع ساختمان‌هایی که در آن قرار گرفته شده توجه کرد. شاید شما هم تا به حال در برخی از مناطق مسکونی مشاهده کرده‌اید که چراغ‌های روشنایی به کار رفته در آنجا تناسبی با منطقه نداشته و اگر از آن‌ها در جاده‌ها استفاده میشد با کاربردهای بیشتری همراه می‌بودند. در چنین مواقعی گفته می‌شود که چراغ‌های روشنایی به کار رفته در مقیاس مناسبی انتخاب نشده‌اند. چراغ‌ها بایستی در مقیاس مناسبی قرار بگیرند تا افراد و خودروهایی که در خیابان هستند قادر به تشخیص یکدیگر باشند.
• توجه به رنگ چراغ‌های شهری
یکی دیگر از نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری که لازم است به آن توجه شود، رنگ چراغ‌های شهری می‌باشد. نورپردازان باید نور هر منطقه را به نحوی انتخاب کنند که میان نور انتخاب شده و منطقه تناسب برقرار باشد. بسیاری از متخصصان معتقدند که بهترین رنگ نور برای خیابان‌های کوچک، رنگ سفید است. برای مراکزی که تجاری هستند می‌توان از نورهایی با رنگ‌های روشن مانند آبی یا سبز استفاده کرد.
• توجه به سطح روشنایی نورپردازی
سومین نکته از نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری که توجه به آن حائز اهمیت است، توجه داشتن به سطح روشنایی نورپردازی می‌باشد. استانداردهایی در این مورد وجود دارد که با تکیه بر آن می‌توان به انتخاب سطح معقولانه‌ای در نور چراغ‌های شهری اقدام کرد. مطابق با استانداردهای موجود، سطح معقولانه نور چراغ‌های شهری برای خیابان‌ها، سطح ۵ لوکس بوده و برای مناطقی مثل ایستگاه‌های قطار که رفت و آمدها در آن زیاد می‌باشد بهتر است سطح ۱۰ لوکس انتخاب شود.
علاوه بر سه موردی که در بالا تشریح کردیم، نکات دیگری نیز وجود دارند که توجه به آن‌ها در اجرای نورپردازی شهری خالی از لطف نیست. در زیر به آن‌ها به‌طور خلاصه اشاره شده است.
۱: بهتر است در ورودی شهرها از دو تیر چراغ برق استفاده شود که نورپردازی ورودی شهر مناسب باشد.
۲: تیرهای چراغ برق و تجهیزاتی که در نورپردازی مورد استفاده قرار می‌گیرند بایستی از مقاومت بالایی در برابر ضربه، بارندگی و… برخوردار باشند.

کلام آخر

در مطلبی که مطالعه کردید، سعی کردیم به مهم‌ترین نکات کلیدی اجرای نورپردازی شهری اشاره نماییم. همانطور که متوجه شدید، نورپردازی شهری از جهات مختلفی حائز اهمیت است که در این متن به آن‌ها اشاره شد. در پایان اعلام می‌داریم کارشناسان فعال شرکت آژند رهساز این آمادگی را دارند که در صورت نیاز شما به ارائه مشاوره در این زمینه بپردازند. شما می‌توانید جهت کسب مشاوره‌های رایگان و هم‌چنین اجرای نورپردازی شهری با استفاده از شماره تلفن‌های موجود به برقراری ارتباط با کارشناسان اقدام نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 14 =