برج نوری استادیومی

برج نوری استادیومی


برج نوری استادیومی چیست؟ امروزه یکی از اساسی­ ترین تجهیزات در استادیوم‌های ورزشی استفاده از برج نوری از نوع استادیومی است. این برج نوری علاوه‌بر تامین نور کافی برای ورزشکاران و داوران، سبب می­شود تا که تصاویری واضح و زیبا از مسابقات ضبط شده و در دسترس عموم مردم قرارگیرد. فوتبال، یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها در سراسر دنیاست و این موضوع دلیلی برای ساخت و ارتقاء استادیوم‌های متنوع و مدرن شده است.

سیستم روشنایی‌ استادیوم‌های ورزشی بسیار قوی بوده و در ارتفاعات بالا با زاویه تابش کم نصب می‌شوند و معمولا بین زاویه 12 تا 60 درجه قابل تنظیم هستند. زاویه تابش کم پروژکتورها سبب شده که نور با شدت بیشتری از ارتفاع به زمین برسد. برج نوری استادیومی در ارتفاع‌های متعددی نصب می­گردند اما ارتفاع معمول آن بین 12 تا 18 متر است. طراحی، رنگ و زاویه این چراغ‌ها تأثیر بسزایی در ارائه تصویرهای ورزشی دارند و می‌توانند لذت تماشای مسابقات را دوچندان کنند. در این مقاله پیرامون روشنایی استادیوم‌های ورزشی مطالب مفیدی را مطالعه خواهید کرد.

تنوع برج های نوری استادیومی

جهت تأمین روشنایی استادیوم‌ها، سالن‌های ورزشی و محوطه‌های وسیع از این برج های نوری استفاده می­گردد که دارای هد مستطیل شکل هستند. نورپردازی استادیوم‌های ورزشی توسط این برج‌ها به‌صورت یک‌طرفه صورت می­گیرد. برج های نوری دارای چند ردیف از پروژکتورهای پرقدرت هستند و قادرند تا فضایی مشخص را روشن کنند. طراحی خاص سبد پروژکتورهای برج نوری استادیومی، سبب می‌شود که نور در یک جهت خاص منتشر شود.

این برج‌ها بیشتر برای تأمین روشنایی استادیوم های ورزشی مورد استفاده قرار می­گیرند و بر اساس نوع کارایی و سبک نورپردازی دارای هد یا سبد ثابت و متحرک هستند؛ از این رو در دو نوع ثابت و متحرک دسته‌بندی می‌شوند.

برج نوری استادیومی متحرک

برج‌های نوری متحرک در استادیوم‌های ورزشی، پارکینگ‌ها و ورزشگاه‌ها استفاده می­گردد. در این برج نوری، پروژکتورها روی یک سبد متحرک قرار داشته که می‎توان آن را در راستای عمودی پایه اصلی برج، جابه‌جا نمود. به دلیل متحرک بودن سبد پروژکتور، عملیات تعمیرات و نگهداری، سرویس و نصب پروژکتورها به‌راحتی و سهولت امکان‌پذیر است. روی برج‌های نوری استادیومی متحرک، تجهیزاتی نصب می­گردد که با استفاده از آنها می‌توان سبد پروژکتور را پایین آورده و عملیات تعمیر و تعویض را در نزدیک سطح زمین انجام داد.

انواع برج نوری استادیومی متحرک

برج نوری استادیومی متحرک دو نوع دستی و برقی دارد که نوع دستی آن با هندل و وینچ حرکت کرده و در نوع برقی آن از الکتروموتور و گیربکس استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که تعداد پروژکتورها، توان مصرفی و میزان نوردهی برج‌های نوری با هم فرق داشته و  برای تأمین روشنایی استادیوم‌های ورزشی باید میزان نور مورد نیاز، ابعاد محوطه، تعداد پروژکتورها، وزن آنها و ارتفاع نصب محاسبه گردد.

ویژگی‌های برج نوری استادیومی متحرک چیست؟

این برج های نوری دارای ویژگی­های متعددی هستند که به برخی از آن­ها می­پردازیم:

  • دارای بدنه ای چندضلعی
  • دارای میکروسوئیچ جهت تأمین امنیت در حین بالا و پایین بردن سبد
  • قابلیت نصب برق‌گیر
  • پوشش ارتفاع از سقف 10 تا 45 متر
  • دارای دریچه دسترسی جهت نصب تابلو برق
  • قابلیت استفاده در محوطه‌های بزرگ
  • دارای پاراشوت جهت جلوگیری از سقوط سبد و فشار بر روی گیربکس
  • دارای بازوهای کنترل تراز و همچنین قفل در بالای برج نوری

برج نوری استادیومی ثابت

از برج نوری استادیومی ثابت، جهت تأمین روشنایی محوطه‌های بسیار بزرگ استفاده می‌شود. ارتفاع این برج‌ها بسیار زیاد بوده و بر اساس نیاز، توان پروژکتورهای آن متفاوت است. در برج نوری ثابت، پروژکتورها قابلیت حرکت نداشته و به سبد بالای ستون اصلی سازه متصل هستند. در برج های نوری استادیومی ثابت، عملیات نصب، سرویس و تعمیرات و نگهداری در ارتفاع صورت می‌پذیرد. از برج‌های ثابت معمولا در پارکینگ‌های روباز، کارخانه‌ها، پارک‌ها، اسکله‌ها، فرودگاه‌ها، سات‌های نفت و گاز، میادین شهری، سایت‌های پتروشیمی، مکان‌های تفریحی و بنادر استفاده می­گردد.

انواع برج نوری استادیومی ثابت

برج‌های نوری ثابت در دو نوع نردبان‌دار و بدون نردبان ساخته می‌شوند. برج نوری ثابت نردبان‌دار، دارای نردبانی مجهز به حفاظ بوده که اپراتور می‌تواند به‌وسیله آن به بالای برج رفته و با استقرار در سبد، عملیات تعمیرات و نگهداری یا سرویس پروژکتورها را انجام دهد. در برج نوری ثابت بدون نردبان، اپراتور توسط جرثقیل، به بالای برج رفته و عملیات تعمیر و نگهداری، سرویس یا تعویض پروژکتور را اجرا می­کند. اغلب به دلایل امنیتی، برج‌هایی با ارتفاع بیشتر از 25 متر به‌صورت ثابت ساخته نمی‌شوند.

برج نوری استادیومی

برج نوری استادیومی

نحوه انتخاب برج نوری استادیومی

در زمان انتخاب برج‌ نوری باید به نکاتی توجه کنید که اهمیت بسزایی دارند. از جمله این نکات می­توان به میزان روشنایی مورد نیاز، ارتفاع، زاویه نصب، تعداد و نوع پروژکتورها، ابعاد و وزن پروژکتورها و نوع عملکرد برج نوری اشاره داشت. همچنین محوطه نصب برج روشنایی می­بایست فاقد هر گونه مانع از جمله درخت، سیم برق و موارد دیگر باشد. شما می‌توانید ارتفاع برج را در زمان نصب قطعات تعیین نمایید. طراحی گیربکس و سیستم متحرک برج کاملا بر اساس وزن و نوع سبد برج نوری متحرک و تعداد پروژکتورها تعیین می‌گردد.

کاربرد برج نوری استادیومی

این برج جهت تأمین روشنایی استادیوم‌های ورزشی کاربرد دارد؛ البته از این نوع برج نوری فقط در استادیوم‌ها استفاده نمی‌شود بلکه در اماکنی نظیر پالایشگاه‌ها، کارگاه‌های ساختمانی، نمایشگاه‌ها، پالایشگاه‌های حفاری نفت، بزرگراه‌ها، پل‌ها، اماکن تفریحی مثل پارک‌های جنگلی، مناطقی با شرایط آب‌وهوایی نامساعد و فرودگاه‌ها نیز کاربرد چشمگیری دارد.

مزایای برج نوری استادیومی

این سازه قدرتمند، سبب می‌شود که نور کافی در زمان اجرای عملیات شبانه برای کارگردان فراهم گردد. همچنین با تأمین روشنایی لازم، احتمال وقوع حادثه و در نتیجه هزینه‌های ناشی از خسارت‌ها را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. نصب برج نوری استادیومی در ورزشگاه‌ها سبب می‌شود که علاوه‌بر تأمین نور مورد نیاز داوران و بازیکنان، تصاویر با کیفیت و وضوح بهتری ضبط شده و از تلویزیون پخش شوند.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با برج نوری استادیومی آشنا کنیم. این سازه غول پیکر جهت روشنایی استادیوم های ورزشی و اماکنی که نیاز به نور با قدرت تابش زیاد دارند قابل استفاده است. همچنین این برج نوری به دو دسته متحرک و ثابت تقسیم می‌شود. طراحی این برج‌ها به‌گونه ای است که می‌تواند نور را در سمت خاصی هدایت کرده و به‌صورت متمرکز پخش نماید. پروژکتورهای برج نوری استادیومی در چند ردیف روی صفحه‌ای مستطیل شکل نصب می‌گردند. این برج های نوری بر اساس نوع کاربرد، توان‌های گوناگونی دارند که ظلمات شب را به روز روشن برای شما مبدل می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید و اطلاع از آخرین قیمت پروژکتور صبا ترانس می توانید با واحد فروش و فنی ما در شرکت آژند رهساز تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =