نصب دکل نوری

نصب دکل نوری


برج نوری و یا دکل روشنایی، تجهیزاتی هستند که امروزه جهت روشنایی محوطه های بزرگی مانند استادیوم ها، پارک ها، بوستان ها، تفرجگاه ها، میادین، خیابان ها، محوطه ساختمان ها نظیر بیمارستان ها، ساختمان های دولتی و کارخانجات و شرکت ها کاربرد بسیار زیادی دارند. نیاز کشور به دکل نوری باعث گردیده شرکت مهندسی آژند رهساز با توجه به زمینه فعالیت خویش و توانمندی و پتانسیل های خود، بخشی از ظرفیت مهندسی و تولیدی خود را به طراحی و تولید برج و دکل نوری اختصاص دهد. پخش نور گسترده و یکنواخت، بدون خیرگی به لحاظ ارتفاع زیاد برج های نوری و نیز برخورداری از سیستم مکانیزه فرود و صعود سبد پروژکتور، سرویس و نگهداری برج را آسان و ارزان نموده است، زیرا برای تعمیر و نظافت پروژکتور و یا تعویض لامپ ها دیگر نیاز به جرثقیل نبوده و تعمیرکار به آسانی می تواند به کمک سیستم کنترل میکرو پروسسوری نصب شده در داخل بدنه برج نوری، اقدام به تعویض لامپ ها و یا تعمیر پروژکتور ها کند. در این مقاله به بررسی مراحل و نکات ایمنی نصب دکل های نوری خواهیم پرداخت.

مراحل نصب برج نوری

نحوه نصب سازه دکل نوری (برج روشنایی) به صورت همپوشان یا اورلپ است به نحوی که برج در قطعات 6 متری تولید شده و در محل نصب ، توسط نیروی فشاری داخل هم اورلپ می شوند .

ضخامت ورق سازه دکل نوری از قطعات پایین به بالا کاهش می یابد یعنی در قطعات پایین ضخیم تر و در قطعات بالا نازکتر خواهد بود.

در برج های با سبد متحرک، سبد برج قابلیت حرکت در امتداد محور عمودی را داشته و با استفاده از سیم بکسل و یک موتور الکتریکی یه نزدیکی سطح زمین هدایت می شود که و عملیات تعمیر یا نگهداری بر روی آن انجام می شود. این مسئله موجب افزایش سرعت و ایمنی در عملیات تعمیر و نگهداری برج نوری می گردد.

اما در برج های با سبد ثابت یک سبد مخصوص استقرار اپراتور در بالای برج و یک نردبان با حفاظ تعبیه شده که اپراتور می تواند در همان محل عملیات تعمیر و نگهداری را انجام دهد.در این نوع برج های نوری معمولا ضخامت پایه برای تحمل وزن سبد و نردبان بیشتر درنظر گرفته می شود.

تعداد پروژکتور های قابل نصب روی دکل نوری و روشنایی تلسکوپی از 4، 6، 8، 12، 16،24 تا 30 دستگاه متغیر بوده و می‌توان از انواع پروژکتور های روشنایی 1 * 400 وات، 2 * 400 وات، 1 * 1000 وات، 2 * 2000 وات استفاده نمود.

سیستم های کنترل و فرمان، مدارهای حفاظتی و … در تابلوی مجزا در داخل بدنه برج های روشنایی تلسکوپی تعبیه شده و فضایی را در داخل از برج اشغال نمی کند که این موجب ایمنی بیشتر گردیده است. ضمن اینکه کلیه قطعات و المانهای بکار رفته در تابلو برق، از مرغوبترین و معتبرترین مارک ها است.

از دیگر ویژگی های دکل های نوری و روشنایی تلسکوپی تولیدی شرکت آژند رهساز، برق نصب چراغ اعلام خطر در بالای برج نوری است که برای وسیله های پرنده مانند هواپیما و هلیکوپتر ها قابل شناسایی است.

نصب میله برقگیر در نوک برج، اجزای الکتریکی و الکترونیکی برج را در برابر صاعقه، رعد و برق و ابر های باردار محافظت می نماید.

در برج نوری تلسکوپی سیستم صعود و فرود سبد پروژکتور به گونه ای طراحی و از قطعاتی استفاده گردیده که از ایمنی و حفاظت بسیار بالایی برخوردار است. موتور گیربکس دوبل، مدار کنترل و فرمان مناسب با قطعات مرغوب از کمپانی های معتبر، سیستم قفل اینتر لاک اتوماتیک و … طراحی و تولید گردیده است.

محاسبات مربوط به این سازه ها تماما توسط مهندسین با تجربه و خلاق شرکت آژند رهساز با درنظر گرفتن فاکتورهایی مانند سرعت باد، وزن برج برای محاسبات فوندانسیون و استاندارد های مربوط به زلزله و ایمنی انجام می گیرد. همچنین تعداد و نوع پروژکتور های مورد نیاز کارفرما نیز توسط همکاران ما با نرم افزار های فوق تخصصی محاسبه می گردد.

به جهت تسهیل در نصب پرژکتورها، تعمیر و نگهداری آن ها، تعویض لامپ ها، نظافت و تمیز کردن پرژکتورها و همچنین پایین آوردن قیمت دکل نوری، هد نگهدارنده پرژکتورها را که در بالای برج قرار دارد به صورت متحرک می سازند. بطوریکه توسط الکترو موتور و گیربکس که بوسیله سیم بکسل به هد متصل است، هد به صورت برقی و خیلی راحت به پایین آمده و پرژکتورها سرویس می شوند. البته در ارتفاعات 9 متر و کمتر می توان از گیربکس دستی استفاده نمود که از نظر قیمت صرفه جویی زیادی خواهد شد.

برای جلو گیری از سقوط هد در موارد خیلی نادر که با پارگی سیم بکسل رخ دهد ، سازه مجهز به قفل اینترلاک بوده و از جهت ایمنی هم در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

نصب دکل نوري

نصب دکل نوري

نکات ایمنی برق در رابطه با نصب دکل نوری

در زیر به بیان نکات ایمنی نصب دکل های نوری می پردازیم که به هنگام نصب باید حتما رعایت شوند.

1.    استفاده از دستکش های عایق در زمان اتصالات

2.   استفاده از کابلشو براي کابلهاي ورودي و خروجی دکل نوری و روشنایی

3.   محکم و سفت کردن سیم هاي اتصالات که سبب کشیدن جریان و سوختگی کابل نشود

4.   حتما در هنگام گرفتن برق از خروجی ها، برق اصلی قطع گردد

5.   کابلهایی که ورودي و خروجی هستند حتما تا درب ورودي پایه اندازه شوندکه اتصال و گرفتن برق از آنها آسان باشد

6.   در پروژکتور حتما محکم و آب بندي گردد تا مانع رطوبت و گرد و غبار به داخل پرژکتور گردد

کلام پایانی

در این مقاله با نصب برج نوری مراحل وسایل و تجهیزات نصب آشنا شدید. شرکت آژند رهساز ارائه کننده انواع دکل ها از جمله دکل پرچم، دکل مخابراتی برج های نوری و … است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد شرایط، قیمت و نحوه نصب دکل نوری در سراسر ایران با متخصصان با تجربه ما که همه روزه و 24 ساعته در دسترس شما عزیزان هستند، تماس حاصل فرمایید و چنانچه سوالی در رابطه با نحوه تهیه و نصب انواع دکل نوری داشتید، می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین شما می توانید برای آگاهی از آخرین قیمت پروژکتور صبا ترانس به سایت این مجموعه مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =