دوربین مداربسته ضدآب

دوربین مداربسته ضدآب


آیا می دانید دوربین مدار بسته ضد آب چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا با اهداف استفاده از دوربین های مدار بسته آشنایی دارید؟

دوربین مدار بسته به یک سیستم تلویزیونی گفته می شود که برای اهداف مختلفی از جمله نظارت، کنترل و امنیت مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین های مدار بسته دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آن ها دوربین مدار بسته ضدآب می باشد. از دوربین های مدار بسته با توجه به کاربردی که دارند در محیط های داخل و یا خارج منازل استفاده می شود. دوربین هایی که در محیط هایی خارج از ساختمان و در فضاهای باز به کار برده می شوند به دیلی اینکه در معرض آب و هوا قرار دارند باید در برابر بارش باران، برف و آب مقاومت بالایی داشته باشند. همچنین استفاده از دوربین در مکان هایی مانند حوضچه های آب و استخر که در معرض رطوبت و آب بیشتری هستند باید به نحوی باشند که در صورت تماس با آب کارایی خود را از دست نداده و دچار مشکل نشوند.

به آن دسته از دوربین های مداربسته که از مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب و رطوبت هوا برخوردارند دوربین ضد آب و یا waterproof گفته میشود. درجه مقاومت دوربین در برابر نفوذ آب به عواملی مانند استاندارد بدنه آن بستگی دارد و نمی توان پوشش آن را به طور مطلق ضد آب در نظر گرفت.

در این مطلب از سایت آژند رهساز قصد داریم شما را با این نوع دوربین بیشتر آشنا کرده و به معرفی کاربردها و ویژگی های آن بپردازیم. برای آشنایی با این نوع دوربین مدار بسته تا انتهای این مطلب ما را همراهی نمایید.

دوربین مدار بسته ضد آب چیست؟

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب دوربین مدار بسته برای فضاهای بیرونی مقاوم بودن آن در برابر آب و رطوبت است. دوربین های مداربسته ضد آب از یک قاب غیر قابل نفوذ تشکیل می شوند که تمامی اجزای دوربین شامل پایه دوربین، کانکتورها، کاور، پیچ ها و شیشه کیس به صورت کاملا حرفه ای یکپارچه شده تا آسیبی به آنها وارد نشود. همانطور که می دانید برد الکتریکی به رطوبت و آب حساس بوده و در صورت تماس با آب دچار مشکل و خرابی می شود. اما باید دقت داشته باشید که همه دوربین های مداربسته در برابر شرایط جوی خاص یکسان نیستند و با توجه به استانداردهای مختلفی که دارند از ویژگی های خاصی برخوردار هستند.

استاندارد IP ( Ingress Protection  ) در دوربین مدار بسته ضد آب

میزان مقاومت دوربین مدار بسته در برابر عوامل مختلف محیطی از طریق استاندارد IP تعیین می شود. این استاندارد یک استاندارد بین المللی است که به منظور تعین میزان مقاومت تجهیزات الکتریکی در برابر عوامل و شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. استاندارد IP شامل عددی دو یا سه رقمی می شود که از چپ اولین رقم به میزان مقاومت در برابر جامدات، دومین رقم میزان مقاومت در برابر مایعات و سومین رقم نیز به میزان مقاومت در برابر عوامل مکانیکی اشاره دارد.

معمولا برای دوربین های مدار بسته از استانداردهای IP66، IP67، IP68 و IP69 استفاده می شود که با توجه به آنچه گفته شد عدد اول نشان دهنده مقاومت در برابر هر گونه گرد و غبار و عدد دوم نشان دهنده میزان مقاومت در برابر رطوبت است. چنانچه به استفاده از دوربین در داخل آب نیاز دارید بهتر است از پوشش هایی با IP بالاتر از 89 استفاده کنید تا از دوربین در داخل آب محافظت کند که البته این نوع دوربین ها دارای خصوصیات و مشخصات خاصی هستند.

جنس بدنه دوربین مداربسته ضد آب

در واقع پوشش بدنه دوربین های مدار بسته ضد آب است که مانع از ورود رطوبت، آب و یا برف می شود. غالبا اینطور تصور می شود که جنس بدنه این نوع دوربین ها از فلز است اما نکته ای که وجود دارد این است که لزوما بدنه تمام این دوربین ها ضدآب نیستند. دوربین های ضد آب با بدنه پلاستیکی نیز وجود دارند که علاوه بر مقاومت در برابر آب و رطوبت از قیمت مناسب تری نیز برخوردار هستند.

دوربین مدار بسته ضد آب

کاربرد دوربین های مدار بسته ضد آب

در صورتی که دوربین مداربسته را در فضای باز و آزاد نصب کنیم باید نسبت به شرایط جوی مانند بارش باران و برف، وزش باد، گرد و غبار و … مقاومت بالایی داشته باشد. استفاده از دوربین های مدار بسته در مکان هایی مانند ورودی ساختمان ها، پارکینگ های روباز، حیاط و باغ، پمپ بنزین، استخرها، حوضچه های آب، خیابان ها و معابر عمومی و … که در معرض زیاد باران و برف قرار دارند لازم است از دوربین ضدآب استفاده شود تا دچار آسیب نگردد. این دوربین ها به نوعی طراحی شده اند که در برابرنفوذ آب و رطوبت مقاومت زیادی دارد و دچار خرابی نمی شوند.

به عنوان مثال در مکان هایی مانند خیابان ها و یا پمپ بنزین ها نصب دوربین به منظور کنترل و امنیت ضرورت دارد. با توجه به اینکه در این مکان ها دوربین در فضای باز و در معرض برف و باران قرار می گیرد باید در انتخاب نوع دوربین دقت زیادی صورت گیرد، به همین دلیل از دوربین های ضد آب برای این مکان ها استفاده می شود.

همچنین استخرها، مخصوصا استخرهای برگزاری مسابقات که نیاز به نصب دوربین در قسمت های مختلف استخر است، به دلیل ارتباط مستقیم دوربین با رطوبت و آب نمی توان از دوربین های معمولی استفاده کرد در این صورت به کار گیری دوربین های مداربسته ضد آب ضرورت دارد.

نکاتی برای انتخاب بهترین دوربین مداربسته ضد آب

با توجه به اینکه این روزها استفاده از دوربین های مدار بسته بسیار گسترش پیدا کرده و همین امر باعث تنوع بسیار زیاد این محصولات در بازار شده است باید در هنگام انتخاب و خرید یک دوربین باکیفیت دقت زیادی انجام دهید. می توانید با در نظر گرفتن برخی نکات یک انتخاب مناسب داشته باشید از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت و تصویر دوربین: در هنگام خرید به کیفیت تصویر و رزولوشن بالای آن دقت داشته باشید. دوربین باید قادر باشد در شرایط مختلف مانند بارش باران و برف و یا تابش خورشید تصاویر باکیفیتی را ارائه دهد.

IP دوربین: با توجه به نصب دوربین در مخیط بیرون باید در برابر آب و رطوبت مقاومت لازم را داشته باشد بنابراین باید از IP بالاتر از 65 برخوردار باشد.

خرید از مراکز معتبر: با توجه به تنوع زیاد این نوع محصول و همچنین صرف هزینه زیاد باید حتما از مراکز معتبر و قابل اطمینان خرید کنید.

گارانتی دوربین مدار بسته: در صورت خرید دوربین دارای گارانتی می توانید این اطمینان را داشته باشید که در صورت بروز مشکل امکان تعویض و یا تعمیر آن وجود دارد.

کلام آخر

این روزها استفاده از انواع دوربین مدار بسته برای منازل، مراکز عمومی، خیابان ها و … اهمیت زیادی پیدا کرده است. دوربین های مدار بسته باعث ایجاد امنیت و کنترل در مکان های مختلف عمومی و خصوصی می شود. در بسیاری از موارد باید از دوربین ها در مکان ها و فضاهای باز استفاده شود. با استفاده از دوربین در محیط های بیرونی و قرار گرفتن در معرض شرایط محیطی مختلف مانند رطوبت و گرد و غبار باید از دوربین هایی استفاده شود که مقاومت بالا در برابر این عوامل داشته باشند. دوربین های مدار بسته ضد آب برای این شرایط طراحی شده اند، همانطور که در این مطلب اشاره شد این دوربین ها دارای استانداردهای مختلف و در نتیجه ویژگی های خاصی می باشند.

نکته مهمی که در این مطلب به آن اشاره شد دقت در انتخاب محصول با کیفیت است برای این امر باید از مراکز و جاهای قابل اعتماد خرید انجام گیرد. مجموعه آژند رهساز یک مرکز معتبر در ارائه انواع دوربین های مدار بسته است که طی سالها فعالیت توانسه اعتماد مشتریان خود را جلب کند.

آژند رهساز در زمینه نصب و اجرای انواع دوربین های مدار بسته، دکل دوربین، پروژکتور، برج نوری، نورپردازی و… فعالیت دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت پیش رو مراجعه کرده و یا با شماره های این مجموعه تماس حاصل کنید. همچنین می توانید با مراجعه به وب سایت این مجموعه از آخرین قیمت پروژکتور صبا ترانس مطلع شوید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!