مشخصات برج نوری

مشخصات برج نوری


برج های نوری برای روشنایی فضاهای باز و محوطه های وسیعی مانند پارک ها، زمین های ورزشی، باغ ها، اسکله ها و… و با نصب پروژکتور بر روی آن مورد استفاده قرار می گیرند. برج های نوری انواع مختلفی دارند که از نظر مکانیزم عملکرد شامل دو دسته سبد ثابت و سبد متحرک می شوند. همچنین برج های نوری از نظر مشخصات فنی، ارتفاع، ضخامت، ابعاد و… انواع مختلفی دارند که این موارد از مهمترین عوامل در تعیین قیمت تمام شده برج های نوری محسوب می شوند. برج های نوری با توجه به مشخصات فنی قیمت گذاری می شوند.

در این مطلب از سایت آژند رهساز قصد داریم شما را با مشخصات فنی انواع برج نوری آشنا کنیم تا در هنگام خرید این محصول بتوانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کرده و با قیمت مناسب تهیه نمایید.

 مشخصات فنی برج نوری شامل چه مواردی می شود؟

همانطور که گفتیم مهم ترین عامل تعیین کننده قیمت برج های نوری مشخصات فنی آنها است از طرفی برای خرید یک برج نوری باید با ویژگی ها و مشخصات فنی آن آشنا باشید تا گزینه مورد نیازتان را به درستی انتخاب کنید. این مشخصات شامل موارد زیر می شوند:

ارتفاع قطعات مختلف برج نوری: برج های نوری از قطعات 6 متری و چندوجهی تشکیل می شوند که به صورت همپوشانی و اورلپ در هم قفل می شوند. تکه آخر این قطعات می تواند متناسب با ارتفاع مورد نظر کمتر از 6 متر باشد.

میزان اورلپ: این میزان به عواملی مانند تعداد قطعات، اندازه دهانه قطعات و همچنین ارتفاع نهایی برج نوری بستگی دارد. اما به طور معمول این مقدار 50 تا 100 سانتیمتر است.

ارتفاع نهایی پس از اورلپ: این نکته که ارتفاع نهایی برج پس از اورلپ شدن و در حالت ایستاده چند متر مفید است اهمیت دارد زیرا نداشتن این مقدار نشانه مفید و یا غیر مفید بودن برج نوری است.

اندازه دهانه های بالایی و پایینی برج نوری: تعیین اندازه دهانه قطعه اول و اندازه دهانه بالاترین قطعه برج بسیار اهمیت دارد و یکی از عوامل تعیین کننده وزن سازه است. برای برج نوری دستی این مقادیر کمتر و برای برج نوری برقی این مقادیر بیشتر در نظر گرفته می شود. به طور کلی هر چه میزان ارتفاع نهایی برج بیشتر باشد این مقادیر را بیشتر در نظر می گیرند تا استقامت بیشتری داشته باشند.

ضخامت ورق های فولادی قطعات مختلف برج: در هر کدام از قطعات برج ممکن است ضخامت ورق متفاوت باشد. هر چقدر که سازه بزرگتر باشد ضخامت در قطعات پایینی بیشتر و در قطعات بالایی نازکتر می شود. برای برج های نوری حداقل میزان ضخامت در نظر گرفته شده 3 میلیمتر است و برای برج های دستی تا ارتفاعت 15 متر از این ضخامت استفاده می شود.

light tower

ابعاد و ضخامت بیس پلیت: ابعاد بیس پلیت سازه برج نوری به ارتفاع و مقدار دهانه پایینی آن بستگی دارد و ضخامت آن نیز متناسب با وزن و ارتفاع برج نوری تعیین می شود. بیس پلیت از مهم ترین قطعات در برج نوری است که به طور مستقیم با ایمنی و استقامت برج نوری در ارتباط است.

تعداد و ابعاد سوراخ های بیس پلیت: تعداد و اندازه سوراخ های بیس پلیت به تعداد و اندازه بولتهای مورد نیاز در فونداسیون برج نوری بستگی دارد. به طوری که هر چه برج مرتفع تر باشد تعداد بولتها و سوراخ های بیس پلیت بیشتر می شود.

شکل، ضخامت، تعداد و ابعاد لچکی ها: لچکی قطعات مثلثی شکلی هستند که باعث تقویت اتصال بین بیس پلیت و بدنه برج می شوند. ضخامت و ابعاد لچکی ها به ضخامت و ابعاد قطعه اول برج و بیس پلیت بستگی دارد به طوری که هر چه ارتفاع بیشتر باشد لچکی ها نیز قطورتر و بزرگتر می شوند.

مشخصات گیربکس، تابلوفرش، الکتروموتور و…: مشخصات برند و توان گیربکس، الکتروموتور و تابلو برق می تواند حائز اهمیت باشد زیرا نوع، توان و همچنین تک فاز یا سه فاز بودن می تواند بر روی قیمت نهایی برج نوری تاثیرگذار باشد.

ضخامت سیم بکسل برج نوری: برای اینکه بتوان برج نوری را هدایت کرد از سیم بکسل مغزی فولادی استفاده می کنند که در برج های مختلف از ضخامت متفاوتی برخوردارند.

پوشش ورق های برج نوری: ورق های برج نوری از پوشش گالوانیزه گرم پوشیده شده که باعث بالا رفتن مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود. در برخی موارد نیز از رنگ برای پوشش آن استفاده می شود که معمولا این نوع پوشش توصیه نمی شود زیرا باعث زنگ زدگی سازه در کوتاه مدت می شود.

اندازه هد برج نوری: اندازه هدهای برج نوری به نوع، ارتفاع و تعداد پروژکتورهای مورد نیاز برج بستگی دارد. به طوری که هر چه برج نوری بزرگتر باشد و تعداد پروژکتورهای مورد نیاز بیشتر باشند باید هر عریض تر و با دامنه بیشتری استفاده شود.

تعداد وجوه برج نوری: قطعات برج به صورت چندوجهی طراحی می شوند که شامل 6 الی 12 وجه هستند که هرچه ابعاد برج بیشتر باشد تعداد وجوه قطعات برج بیشتر می شود.

قیمت برج نوری

برای خرید برج نوری و گرفتن استعلام قیمت آن باید اطلاعاتی که در بالا به آن اشاره کردیم در نظر بگیرید و از شرکت تولید کننده بخواهید که برحسب اطلاعات و برج نوری مورد نظرتان قیمت را اعلام نماید.

همانطور که به طور مختصر اشاره کردیم برج های نوری می توانند از نظر مشخصات فنی تفاوت داشته باشند و هر کدام از این مشخصات می تواند بر روی قیمت نهایی برج تاثیر گذار باشد به همین دلیل شناخت کامل سازه مورد نظر می تواند در تعیین قیمت بسیار موثر باشد.

جمع بندی

برج های نوری دارای مشخصات فنی متفاوتی هستند که مهمترین عامل در میزان قدرت و استحکام برج های نوری و همچنین تعیین قیمت نهایی آن ها است. به طور کل می توان گفت که اصلی ترین مولفه در تعیین قیمت برج نوری ویژگی ها و مشخصات فنی آن می باشد. به همین دلیل آشنایی با این مشخصات می تواند نقش مهمی در انتخاب برج نوری متناسب با کاربری مورد نظرتان داشته باشد. در این مطلب از سایت آژند رهساز به بیان برخی از مهم ترین خصوصیات برج های نوری پرداختیم.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد برج های نوری به سایت آژند رهساز مراجعه نمایید و یا با برقراری تماس تلفنی از مشاوره کارشناسان این مجموعه بهره مند شوید. شرکت آژند رهساز در زمینه برج نوری، صنعت روشنایی، اجرای دکل دوربین و سیستم های نظارتی و… خدمات ویژه ای را به مشتریان خود در سراسر کشور ارائه می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =