مقایسه برج نوری دستی و برقی

مقایسه برج نوری دستی و برقی


اگر تابه‌حال اطلاعات زیادی درباره مقایسه برج نوری دستی و برقی نداشتید و علاقه‌مند به کسب دانسته‌هایی در این زمینه هستید، بهتر است این مطلب از سایت آژند رهساز را تا انتها مطالعه نمایید. امروزه در بسیاری از جوامع، برای روشن کردن اماکن مختلف در سطح وسیع از برج نوری استفاده می‌کنند. عده‌ای ممکن است برج نوری را با موارد دیگری همچون پایه چراغ یکسان در نظر بگیرند درحالیکه میان این دو سازه تفاوت‌هایی وجود دارد. در ادامه این مطلب سعی کرده‌ایم به موضوعات مهمی همچون معرفی برج نوری و کاربردها و مزایای آن، انواع برج نوری و بررسی تفاوت‌های برج نوری دستی و برقی پرداخته شود. همراه ما باشید.

برج نوری چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید برای اولین بار است که با سوال برج نوری چیست و چه کاربردی دارد؟ مواجه شده‌اید. مسلما همه شما تاکنون این سازه نوری را از نزدیک دیده‌اید اما شاید اسم آن را نمی دانستید. برای دست‌یافتن به پاسخ سوال فوق کافیست نگاهی دقیق به اطراف خود بیاندازید. همانطورکه پیش از این نیز گفته شد، امروزه در بسیاری از جوامع به‌منظور ایجاد روشنایی مکان‌ها در سطح بسیار وسیعی از برج نوری استفاده می‌کنند. پارک‌ها، خیابان‌ها، محوطه کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها، مراکز تفریحی و… ازجمله جاهایی هستند که از برج‌ نوری که مجهز به پروژکتورهای ال‌ای‌دی هستند، استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این سازه‌ها در انواع مختلف برقی و دستی تولید می‌شوند و لذا افراد زیادی وجود دارند که علاقه‌مندند تا به اطلاعات مفیدی درباره مقایسه برج نوری دستی و برقی دست یابند. نکته دیگری که لازم است در این بخش به آن پرداخته شود اینست که به برج‌های نوری، light tower یا برج نوری تلسکوپی هم می‌گویند.

مزایای برج نوری

پیش از آنکه به مقایسه برج نوری دستی و برقی پرداخته شود، بهتر است با مزیت‌های استفاده از برج نوری آشنا شوید. این سازه‌های نوری دارای مزیت‌های متعددی هستند که در زیر به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

 • علاوه‌بر اینکه بسیار کاربردی و ایمن هستند، از انعطاف‌پذیری بالایی نیز برخوردار می‌باشند.
 • ازجمله اجزای برج نوری، هد است که متحرک می‌باشد. متحرک بودن هد سبب می‌شود تا امکان تعمیر کردن و نگهداری از برج نوری آسان باشد.
 • در برابر شرایط محیطی مختلف و در سرما و گرما از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد.
 • توزیع نور در محل بدون آنکه سایه و خیرگی ایجاد کند.
 • با استفاده از برج نوری می‌توان امنیت محیط‌های شهری را تامین نمود.
 • به دلیل مرتفع بودن این سازه، از اجسام سایه‌های کوتاهی تولید می‌کند.

آشنایی با انواع برج نوری

حال‌که با برج نوری و مزیت‌های مهم آن آشنا شدید، اکنون وقت آن رسیده تا به معرفی انواع برج نوری که در بازار موجود است پرداخته شود. برای آنکه بتوان به مقایسه برج نوری دستی و برقی پرداخت لازم است تا آشنایی کاملی با انواع این سازه‌های نوری داشته باشید.

 • برج روشنایی ثابت

برج‌های نوری در دو نوع ثابت و متحرک تولید می‌شوند که در این بخش به معرفی نوع ثابت آن می‌پردازیم. از برج روشنایی ثابت برای ایجاد نور در محوطه‌های بزرگ استفاده می‌شود. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین ویژگی این نوع از برج‌های نوری، ثابت بودن سبد پروژکتورهای آن است که در بالای ستون اصلی ساره قرار دارد. نکته مهمی که لازم است درباره برج‌های روشنایی ثابت بدانید اینست که عملیات مربوط به تعمیر، سرویس و نگهداری از پروژکتورها، به علت ثابت بودن سبد پروژکتورها، در ارتفاع انجام می‌شود. نکته آخری که مایلیم به آن اشاره نماییم اینست که این مدل از برج‌های نوری در دو مدل نردبان‌دار و بدون‌نردبان ساخته می‌شوند.

 • برج روشنایی متحرک

دومین نوع از انواع برج نوری که در بازار موجود است، برج روشنایی متحرک می‌باشد. برای آنکه بتوانید به مقایسه برج نوری دستی و برقی بپردازید لازم است تا با این نوع از برج‌های نوری به‌طور دقیق آشنا شوید. همانطور که مشخص است از هر دو نوع برج روشنایی ثابت و متحرک برای روشنایی بخشیدن به محوطه‌های بزرگ استفاده می‌گردد. تنها تفاوت مهمی که میان این دو نوع برقرار است و احتمالا شما هم این تفاوت را حدس زده‌اید، در متحرک بودن سبد پروژکتورها می‌باشد. در برج روشنایی متحرک این قابلیت وجود دارد که افراد بتوانند سبد پروژکتورها را در راستای عمودی به حرکت در آوردند و لذا عملیات مربوط به نگهداری و سرویس پروژکتورها بر روی زمین انجام می‌شود. برج‌های نوری متحرک نیز به دو گروه گیربکس دستی و گیربکس برقی تقسیم می‌شوند که در بخش بعدی به معرفی آنان پرداخته شده است.

دکل نوری

دکل نوری

برج نوری دستی و برقی

همانطور که گفته شد، برج‌های روشنایی متحرک به دو گروه دستی و برقی تقسیم می‌شوند. پیش از آنکه به بیان مقایسه برج نوری دستی و برقی پرداخته شود، بهتر است با این دو نوع از برج‌های نوری متحرک، آشنایی مختصری داشته باشید.

 • برج نوری دستی

برای معرفی دقیقتر برج نوری دستی لازم است با یکی از اجزای مهم برج‌های روشنایی متحرک آشنا شوید. گیربکس ازجمله اجزای مهم این نوع از برج‌های نوری محسوب می‌شود که افراد با استفاده از آن می‌توانند سبد پروژکتورها را در راستای عمودی به حرکت در آورند. در برج نوری دستی، حرکت دادن سبد پروژکتورها با استفاده از نیروی دست انجام می‌شود. به‌عبارت دقیقتر در این نوع از برج‌های نوری متحرک، از هندل و وینچ برای حرکت سبد استفاده می‌گردد.

 • برج نوری برقی

اکنون که با برج نوری دستی آشنا شدید، بهتر است به معرفی برج نوری برقی هم پرداخته شود تا با اطمینان خاطر بیشتری بتوان در بخش بعدی به بررسی مقایسه برج نوری دستی و برقی پرداخت. همانطور که برایتان قابل حدس است، برخلاف برج متحرک دستی، از نیروی الکتریکی برای به‌حرکت در آوردن سبد پروژکتورها در برج نوری برقی استفاده می‌شود. در این مدل از برج‌های متحرک برای آنکه بتوان سبد را در راستای عمودی به حرکت در آورد از موتور الکتریکی استفاده می‌کنند.

مقایسه برج نوری دستی و برقی

حال که به‌طور جامع با برج‌های روشنایی و انواع ثابت و متحرک آن آشنا شدید اکنون بهتر است به مقایسه برج نوری دستی و برقی پرداخته شود. به‌طور کلی می‌توان گفت که تفاوت‌های این دو نوع از برج نوری متحرک در مورد زیر خلاصه می‌شوند:

 • از برج نوری دستی برای ارتفاعات کمتر از ۹ متر استفاده می‌شود.
 • به‌دلیل آنکه از نیروی الکتریکی در بالابردن سبد پروژکتورها در برج نوری برقی استفاده می‌شود، لذا از این نوع برج‌های روشنایی برای ارتفاعات بیشتر از ۱۵ متر استفاده می‌شود.
 • برج نوری دستی در مقایسه با برج نوری برقی از قیمت پایین‌تری برخوردار است.
 • همانطور که قبلا هم اشاره شد، از نیروی دست و نیروی برق برای بالا و پایین کشیدن سبد پروژکتورها در برج نوری دستی و برقی استفاده می‌شود.
 • در برج نوری برقی، برای آنکه پرتاب نور بالایی داشته باشیم می‌توان از پروژکتور بخار سدیم یا پروژکتور ال‌ای ‌دی استفاده کرد.

کلام پایانی

در این مطلب از سایت آژند رهساز که ارائه‌دهنده خدماتی در زمینه نصب دکل دوربین و برج‌های نوری هست، سعی کردیم شما را با برج‌های روشنایی، کاربردها و مزیت‌های آن آشنا کرده و همچنین به معرفی انواع آن‌ها بپردازیم. همانطور که از مطالعه این مطلب متوجه شدید، مقایسه برج نوری دستی و برقی از جنبه‌های مختلفی امکان‌پذیر است که به چهار مورد از مهم‌ترین آن‌ها پرداخته شد. در انتها مفتخریم که بگوییم شما عزیزان می‌توانید با استفاده از خطوط ارتباطی، سوالات خود را درباره برج‌های نوری و حتی استعلام قیمت پروژکتور صباترانس از کارشناسان مجرب ما بپرسید. از اینکه تا انتها همراه ما بودید، متشکریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =