نکات ایمنی برج نوری

نکات ایمنی برج نوری


دکل روشنایی یا برج نوری یکی از مهم‌ترین تجهیزات جهت روشنایی محوطه‌های بزرگ همچون استادیوم، پارک، میادین، بیمارستان، خیابان و همچنین کارخانجات است، در نتیجه کشور به آن نیازی مبرم دارد. مجموعه آژند رهساز با طراحی و تولید گسترده برج و دکل دوربین، سرویس و نگهداری از آن‌ها را بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر کرده و در نتیجه تعویض لامپ‌ها و یا تعمیر و نظافت پروژکتورها را بدون نیاز به جرثقیل امکان‌پذیر می‌کند. در ادامه این مقاله از وب ‌سایت آژند رهساز سعی داریم به بررسی چک لیست نکات ایمنی برج نوری بپردازیم. با ما همراه باشید.

استاندارد چک لیست نکات ایمنی برج نوری به چه معنا است؟

قطعا رعایت برخی استاندارهای خاص در طراحی و تولید هر محصول ضروری است. حال اگر در تولید محصولات مختلف، این استاندارها رعایت نشوند، امکان کارایی صحیح و قابل قبول آن محصول تقریبا به صفر رسیده و هرگز توانایی رفع نیاز کاربران را نخواهد داشت. توجه داشته باشید که این مسئله در سازه‌های ساختمانی اهمیت بسیار بیشتری را پیدا می‌کند.

در رابطه با چک لیست نکات ایمنی برج نوری باید گفت که مجموعه‌ای از اصول و قواعد مربوط به ساخت برج است. گفتنی که در نتیجه رعایت آن‌ها، برج‌ها نقش خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کرده و تمامی موارد طبیعی همچون ارتفاع برج، جنس بدنه آن، میزان وزش باد در ناحیه و همچنین میزان نور تابیده از طرف خورشید را در طراحی خود دنبال می‌کند.

رعایت استاندارد چک لیست نکات ایمنی برج نوری بر عهده چه افرادی است؟

حال ممکن است از خود بپرسید که چه کسانی باید استاندارهای مربوط به چک لیست نکات ایمنی برج نوری را رعایت کنند؟

در پاسخ به سوال بالا باید گفت که رعایت این گونه استاندارها بر عهده مهندسان، طراحان و تمامی افراد کاربر با نرم‌افزارهای مربوط  به طراحی پایه‌ها و بدنه‌های برج روشنایی است.

 نکات ایمنی برج نوری

نکات ایمنی برج نوری

در استاندارد برج روشنایی چه مواردی باید مشخص شود؟

در رابطه با استانداردهای چک لیست نکات ایمنی برج نوری باید موارد متعددی تعیین گردد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. میزان مقاومت برج
 2. میزان رعایت موارد مربوط به ایمنی برج در شرایط غیر مترقبه همچون سیل، طوفان و آتش‌سوزی
 3. میزان تنش‌های پیچشی، خمشی و برشی مجاز به برج
 4. تعیین نوع کمانش برج
 5. میزان دوره نوسانات برج
 6. تعیین نوع مصالح به کار رفته در طراحی و ساخت برج روشنایی
 7. تعیین فواصل اجزای مختلف نسبت به یکدیگر
 8. تعیین ارتفاع مجاز برج با توجه به شرایط جوی در هر منطقه
 9. تعیین میزان شار مورد نیاز جهت نور‌پردازی
 10. محاسبه وزن برج
 11. مشخص کردن بستر استاندارد برج
 12. تعیین نحوه طراحی، نصب و راه اندازی هدهای برج

چک لیست نکات ایمنی برج نوری

در ادامه این مطلب سعی داریم برخی نکات ایمنی در زمینه نصب دکل‌های نوری را ذکر کنیم:

 • بکار‌گیری دستکش‌های کاملا عایق حین اتصالات
 • استفاده از برخی کابلشوها نسبت به کابل‌های ورودی و خروجی دکل روشنایی
 • محکم کردن تمامی سیم‌هاي مربوط به اتصالات که سبب کشیده شدن جریان و در نتیجه مانع از سوختگی می‌گردد.
 • قطع برق اصلی حین گرفتن برق از خروجی‌های مختلف
 • اندازه‌گیری تمامی کابل‌های ورودي و خروجی تا درب ورودي پایه جهت آسان‌تر شدن اتصالات و گرفتن برق از آن‌ها
 • محکم کردن درب پروژکتورها و آب‌بندي آن‌ها نسبت به رطوبت و گرد و غبار ورودی به درون پروژکتور
 نکات ایمنی برج نوری

نکات ایمنی برج نوری

با عدم رعایت استاندارد برج روشنایی چه اتفاقی می‌افتد؟

با وجود اینکه رعایت تمامی استانداردهای تولید، تهیه و نصب برج‌های روشنایی در تمامی مراحل الزامی است، ولی برخی اوقات به دلیل عدم نظارت کافی مهندسان نسبت به ساخت، آن چنان که باید، مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

لازم است بدانید که نتیجه عدم رعایت این گونه استاندارها، خرابی زود هنگام برج‌های نوری را به همراه داشته و نیاز به تعویض و یا ترمیم پیش از موعد در آن‌ها حتمی است. حتی گاهی اوقات پیشروی این مسئله باعث می‌شود که برخی خسارات مالی نیز برای کاربران بروز پیدا کند. از جمله این موارد می‌توان به عدم رعایت استانداردهای لازم در وزن و مصالح به کار رفته در برج اشاره کرد که در نهایت نوساناتی در عملکرد سازه پس از وزش بادهای شدید ایجاد می‌گردد.

گفتنی است که عدم رعایت استانداردهای چک لیست نکات ایمنی برج نوری نسبت به پروژکتورهای به کار رفته در آن نیز سبب کاهش قدرت سازه در محدوده تحت روشنایی می‌شود. حتی گاهی با انتخاب نا‌متناسب مصالح نسبت به منطقه مد‌نظر، برج دچار ریزش و یا سقوط خواهد شد.

در رابطه با استانداردهای هد نیز باید گفت که با عدم رعایت آن‌ها هد به خوبی بر روی برج قرار نگرفته و در نهایت سقوط می‌کند. نا‌گفته نماند که این مشکل با عدم رعایت استانداردهای پیچشی، خمشی و برشی ایستایی برج نیز ایجاد می‌شود.

کلام پایانی

در مقاله بالا از وب‌سایت رسمی آژند رهساز سعی کردیم با چک لیست نکات ایمنی برج نوری آشنا شوید. این مجموعه ارائه‌کننده انواع دکل نظیر دکل دوربین ، دکل پرچم، دکل مخابراتی و … است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و جهت آگاهی از آخرین قیمت پروژکتور صبا ترانس کافی است با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید. کارشناسان مجموعه ی آژند رهساز در تمامی ساعات شبانه‌روز آماده کمک‌رسانی به شما عزیزان هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 7 =