عیب یابی فنی دکل های دوربین

عیب یابی فنی دکل های دوربین


همان طور که می‌دانید بسیاری از وسایل برقی و الکترونیکی نیاز‌مند چک کردن و نظارت هستند چراکه این‌ گونه می‌توانیم از خسارت‌ها و ضرر‌های احتمالی جلوگیری کنیم و لازم به ذکر است که بگوییم، سازه‌های عظیم مانند دکل‌های دوربین یا برج‌های نوری هم از این قائده مستثنی نیستند و برای کارایی هرچه بهتر، باید به طور منظم مورد بازدید قرار گرفته و چک شوند. در این مقاله سعی داریم شمارا با چک لیست عیب یابی فنی دکل دوربین آشنا کنیم.

چک لیست عیب‌یابی فنی دکل دوربین

بهترین کار برای یک نظارت اصولی و استاندارد بر انواع ابزار‌ها و سازه‌ها از جمله دکل دوربین، داشتن یک لیست از نکاتی است که باید حین بررسی‌ها مورد توجه قرار گیرد. در این قسمت از مطلب، قصد داریم یک چک لیست برای بررسی‌های لازم جهت عیب یابی فنی دکل‌های دوربین ارائه دهیم:

بررسی‌های مربوط به سیم‌کشی

اول باید سیم‌هایی که دکل را به دوربین متصل کرده‌اند را بررسی کنید چراکه در صورت خرابی بتوانید آن‌ها را تعویض و یا تعمیر نمایید.

چک کردن ضدآب بودن دکل

باید این نکته بررسی شود که آیا دکل ضدآب است یا خیر

خرابی‌های مکانیکی

این بررسی شامل موارد مکانیکی مثل شکستن دکل‌ها و یا مشکلاتی در حرکت دوربین‌ مداربسته می‌باشد.

به روزرسانی‌های لازم برای نرم افزار دوربین

شما باید بررسی کنید آیا نرم‌افزار دوربین به روز است و با سایر سیستم‌ها سازگاری دارد یا خیر. زیرا در صورت نیاز باید نرم افزار را به روز کنید تا از بروز سایر مشکلات نرم‌افزاری جلو‌گیری شود.

بررسی منبع تغذیه‌ دوربین

شما باید اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه‌ دوربین به درستی کار می‌کند.

 عیب یابی فنی دکل دوربین

عیب یابی فنی دکل دوربین

مراحل تعمیر دکل‌های دوربین

برای طی کردن بهترین فرآیند تعمیر و عیب یابی فنی دکل دوربین و برج نوری باید بدانید چه مراحلی را باید طی کنید. در این قسمت از مطالب شما را با مراحلی که برای تعمیر دکل‌ دوربین مهم هستند آشنا می‌کنیم:

 • بررسی خرابی‌ها: اولین قدم برای تعمیر دکل، بررسی مشکلات مکانیکی مثل شکستگی و یا خم شدگی می‌باشد.
 • تعمیر و یا تعویض قطعات: دومین مرحله، چک کردن قطعات است چراکه در صورت خرابی آن‌ها را تعمیر و تعویض کنید. در این مرحله ممکن است نیاز به جوشکاری و یا تنظیم مجدد دکل داشته باشید.
 • ضدآب کردن دکل دوربین: اگر دکل دوربین شما دارای قابلیت ضدآب بودن نیست یا در بعضی نقاط در معرض نفوذ آب بوده، بهترین کار این است که به درستی ضدآب شود و در این پروسه از سیلیکون، چسب ضدآب یا جوشکاری با مواد ضدآب استفاده می‌شود.
 • تعمیر و تنظیم مکانیزم‌های حرکتی دکل: اگر دکل دوربین در موقعیت نامناسبی قرار گرفته است باید مکانیزم حرکتی آن تعمیر و یا تنظیم شود که شامل مواردی مانند تنظیم پایه دوربین یا تعمیر موتور‌های حرکتی می‌شود.
 • آخرین مرحله تست و عیب‌ یابی ( شامل عیب یابی فنی دکل دوربین ) است که بعد از انجام تعمیرات لازم باید دکل را تست و اطمینان پیدا کنید که به درستی کار می‌کند.

چه نکاتی را باید حین تعمیر و عیب یابی فنی دکل دوربین رعایت کنیم؟

در این قسمت، اشاره‌ای کوتاه  خواهیم داشت به نکاتی که  باید در حین تعمیر ویاعیب یابی فنی دکل دوربین به آن توجه کنید:

 • حتما قبل از شروع فرآیند تعمیر از قطع برق اطمینان حاصل نمایید.
 • در صورتی که دکل نیاز به تعویض قطعات دارد، از قطعات با کیفیت و معتبر استفاده تا افزایش طول عمر دکل را تا حدودی تضمین کنید.
 • زمانی که تعمیر دکل دوربین نیازمند استفاده از جوش‌کاری می‌باشد، از مواد مرغوب و روش‌های اصولی استفاده نمایید.

نکات مهم برای نصب دکل‌ دوربین

یکی از بهترین کار‌ها برای کاهش خرابی و آسیب دیدگی دکل‌های دوربین، رعایت نکاتی است که در حین نصب دکل باید به آن‌ها توجه کنید

 1. قبل از نصب دکل، مکان آن را با دقت مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که دسترسی به دوربین از طریق این دکل، راحت است و در عین حال از لحاظ امنیتی در معرض تخریب نمی‌باشد.
 2. به انتخاب جنس دکل توجه داشته باشد و دکل را اصولی و محکم به زمین و یا هرجایی که قصد نصب آن را دارید متصل کنید تا در برابر باد، مقاومت لازم را داشته باشد.
 3. هنگام نصب دوربین بر روی دکل، مراقب زاویه‌ دوربین باشید چراکه این مورد برای پوشش دهی منطقه‌ مورد نظر شما ضروری است.
 4. برای اتصال دوربین به سیستم از کابل‌های با کیفیت و مرغوب استفاده کنید تا مانع از ایجاد اختلال در سیگنال شود.
 5. اگر دوربین نیازمند چرخش و یا تنظیم است، این کار را با ابزار‌های مخصوص و مناسب انجام دهید و مراقب باشید که هیچ مانعی بر سر راه دید دوربین وجود نداشته باشد.
 6. در نهایت و بعد از نصب دکل، به طور کامل فرآیند عیب یابی را انجام دهید تا اطمینان پیدا کنید به درستی کار می‌کند (می‌توان گفت این فرآیند شامل بررسی کیفیت تصویر، تست کردن نحوه عملکرد دوربین در شرایط مختلف می‌باشد)
 7. درآخر برای حفاظت از دوربین و سیستم، سعی کنید شرایط امنیتی مناسبی را ایجاد نمایید. برای مثال از رمز عبور قوی برای دسترسی به دوربین استفاده کنید یا سیستم‌های هشدار دهنده‌ مناسبی را نصب کنید)
 عیب یابی فنی دکل دوربین

عیب یابی فنی دکل دوربین

نتیجه گیری

در این مقاله از آژند رهساز تلاش کردیم شمارا با نکات مهمی در خصوص تعمیر دکل‌‌های دوربین آشنا کنیم.

برای کاهش خسارت‌ها و یا هزینه‌های ناشی از تعمیر سازه‌هایی مثل دکل دوربین بهترین کار این است که بدانید قبل از نصب این سازه‌ها چه نکاتی را باید مورد توجه قرا دهید چرا که دانستن این نکات و رعایت آن‌ها نه تنها می‌تواند از خسارت‌هایی مثل خراب شدن دوربین، آسیب به محیط و یا حتی خطر‌های امنیتی و یا کاهش کیفیت تصویر جلوگیری کند بلکه رعایت آن‌ها شما را در عیب یابی فنی دکل دوربین نیز یاری می‌کند. در نتیجه تعمیر و نگهداری درست از دکل دوربین بسیار مهم است تا عملکرد و عمر دوربین را حفظ کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 9 =