همان طور که خودتان هم می‌دانید، یکی از مهم‌ترین تجهیزات موجود در استادیوم‌های ورزشی امروزی، برج نور استادیومی است. این برج‌ها می‌توانند نور کافی را برای تمامی ورزشکاران، داوران و همچنین تماشا‌گران داخل ورزشگاه تامین کنند و در نهایت تصاویری بسیار واضح و زیبا‌را از مسابقات ضبط شده در دسترس عموم مردم قرار دهند.

از آنجایی که فوتبال یکی از محبوب‌ترین ورزش‌‌های سراسر دنیاست، اهمیت برج‌های نوری استادیومی جهت ساخت و ارتقاء استادیوم‌هایی مدرن بر کسی پوشیده نیست. در ادامه این محتوا از وب سایت آژند رهساز با این نوع برج‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

برج نوری استادیومی

برج نوری استادیومی

أنواع برج نور استادیومی

دقت کنید که تمامی برج‌ نوری استادیومی در دو دسته برج‌های ثابت و متحرک قرار می‌گیرند که عرکدام از آن‌ها نیز خود به دسته‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند:

۱.برج‌های استادیومی ثابت: این نوع برج‌ها دو دو نوع نردبان‌دار و بدون نردبان طراحی و ساخته می‌شوند. در برج‌های نردبان‌دار از یک نردبان مجهز به حفاظ جهت رفتن اپراتور به بالای برج استفاده می‌شود؛ اما در برج‌های فاقد نردبان اپراتور‌ها مجبورند به کمک جرثقیل به بالای برج بروند و عملیات‌های مختلف تعمیر، نگهداری، سرویس‌دهی و یا تعویض پروژکتور برج  را انجام دهند.

۲.برج‌های استادیومی متحرک: این نوع برج‌ها نیز در دو گروه دستی و برقی قرار می‌گیرند. نوع دستی آن به کمک هندل و وینچ حرکت می‌کند؛ ولی در نوع برقی از یک الکتروموتور و گیربکس استفاده می‌شود.

توجه کنید که تعداد پروژکتور‌ها، توان مصرفی و همچنین میزان نوردهی أنواع مختلف برج‌‌های نوری استادیومی با یکدیگر متفاوت است.

ساختار کلی برج‌های استادیومی

دقت کنید که تمامی برج‌های روشنایی استادیومی از یک صفحه مستطیلی برخوردارند که توانسته‌اند پروژکتور‌های نمایشگر را در چند ردیف بر روی آن قرار دهند. جنس بدنه این برج‌ها از فولاد گالوانیزه است که به فرم چندوجهی ساخته شده و قطعات به‌ صورت اورلوپ بر روی آن متصل شده‌اند.

تمامی قطعات تشکیل‌دهنده برج‌های نوری استادیومی، به صورت تلسکوپی و قطعه‌قطعه است و در حین نصب، همه آن‌ها بر روی یکدیگر مونتاژ می‌شوند. معمولا در بالای برج‌ها نیز از میله‌های برق‌گیر استفاده شده تا از تأثیر رعدوبرق جلوگیری شود. همچنین اینکه وجود چراغ چشمک‌زن در سبد واقع در بالای برج کاملا الزامی است.

گفتنی است که برای اجرای هرگونه پروژه‌ نورپردازی ساختمان و یا خرید تجهیزات مربوط به برج‌های نوری، دکل‌ دوربین و یا استعلام قیمت می‌توانید همین حالا با کارشناسان ما در مجموعه آژند رهساز تماس حاصل فرمایید.

برای اطلاعات بیشتر شما میتوانید با کارشناسان شرکت آژند رهساز تماس حاصل نمایید و از نظر تخصصی هرگونه سوالی را مطرح نمایید.