آیا تاکنون به اهمیت نورپردازی پارک‌ها و معابر شهری فکر کرده‌اید؟ در این مطلب از سایت آزند رهساز همراه ما باشید تا با شما درباره اهمیت نورپردازی در برخی از مکان‌ها مانند پارک‌ها و معابر شهری سخن بگوییم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حدود 80 درصد از ارتباط انسان با جهان بیرونی به واسطه دیدن و از طریق چشم صورت می‌گیرد. با در نظرگرفتن مساله فوق می‌توان بیش از پیش به اهمیت روشنایی پی برد. امروزه وجود نور طبیعی و مصنوعی برای انسان‌ها یک عامل ضروری محسوب می‌شوند و شاید به همین دلیل باشد که جوامع مختلف به اجرای نورپردازی مانند نورپردازی در پارک‌ها و معابر شهری اهمیت زیادی می‌دهند.

بسیاری از انسان‌ها بعضی از کارهای خود مانند رفتن به مراکز تفریحی و خرید کردن را در شب انجام می‌دهند و لذا نورپردازی پارک‌ و معابر شهری ازجمله پروژه‌های مهم در هر شهر کوچک و بزرگی محسوب می‌شود. بهتر است بدانید که نورپردازی از جمله عواملی است که در جلوه بصری و کیفی عناصر تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد.

نورپردازی پارک‌ها و معابر شهری

مزایای اجرای نورپردازی پارک‌ها و معابر شهری

همان‌طور که متوجه شدید، ایجاد نور مصنوعی و نورپردازی پارک‌ها و معابر شهری از اهمیت زیادی در جوامع برخوردار است. انجام چنین کاری علاوه بر آنکه رضایت مردم را به همراه خواهد داشت از مزایای دیگری نیز برخوردار می‌باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته خواهدشد:

  • باعث کم‌شدن حوادث در شب می‌شود.
  • باعث ایجاد امنیت در شب می‌شود.
  • کسب و کارها در شب می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
  • مردم می‌توانند از زیبایی‌های شب استفاده کنند.
  • رفت و آمد آسان می‌شود.

نکات قابل توجه در اجرای نورپردازی

در اجرای نورپردازی توجه داشتن به برخی از نکات مهم ضروری است. علاوه بر آنکه باید به خصوصیات فنی توجه کرد، باید به سایر جنبه‌های ایمنی، روانشناسی، هنری، بهداشتی و… در نورپردازی این مکان‌ها نیز توجه کرد. به‌طور کلی، معابر شهری از لحاظ روشنایی باید از خصوصیات زیر برخوردار باشند:

  • شدت روشنایی موجود در معابر باید مطابق با اصول استاندارد باشند.
  • تناسب میان نور و محل برقرار باشد و رنگ‌دهی لازم در آن اجرا شده باشد.
  • به یکنواختی حداکثری روشنایی توجه شده باشد.
  • منابع روشنایی مانند چراغ‌ها در زاویه دید عابران قرار نگرفته باشد.
  • در طراحی موردنظر به جنبه‌های هنری و ارگونومی توجه‌شده باشد.

اجرای نورپردازی پارکها و معابر شهری با آژند رهساز

درحال‌حاضر اجرای نورپردازی پارک‌ها و معابرشهری توسط مراکز مختلفی انجام می‌شود که بدون شک یکی از بهترین مراکز برای انجام چنین کارهایی، آژند رهساز است. مجموعه آزند رهساز با داشتن افرادی متخصص که به تمامی اصول نورپردازی مسلط هستند، می‌توانند شما را در اجرای نورپردازی مکان‌های مختلف مانند پارک‌ها و معابر شهری یاری دهد.

برای اطلاعات بیشتر شما میتوانید با کارشناسان شرکت آژند رهساز تماس حاصل نمایید و از نظر تخصصی هرگونه سوالی را مطرح نمایید.